Enseden Gelen Baş Ağrısı Belirtileri ve Tedavisi
12 Temmuz 2024

Enseden Gelen Baş Ağrısı Belirtileri ve Tedavisi

Enseden Gelen Baş Ağrısı

Enseden gelen baş ağrısı, birçok kişinin deneyimlediği ve kayıtlara geçen yaygın bir ağrı türüdür. Bu tür baş ağrıları, özellikle beyinde var olan anevrizma (baloncuk) ve hipertansiyon tarafından tetiklenebilir. Enseden gelen baş ağrısı sık aralıklarla meydana geliyorsa, mutlaka dikkate alınmalı ve bir doktora başvurulmalıdır. Bu durum, ciddi sağlık sorunlarına yol açabilir.

İnsan beyninin içerisinde bulunan kılcal damarların zayıf kısımlarında meydana gelen anevrizma, enseden gelen baş ağrılarının ciddi sebepleri arasında yer alır. Beyinde oluşacak kanamaların, anevrizmada meydana gelecek yırtılmadan kaynaklanabileceği düşünülmektedir. Bu nedenle, enseden gelen baş ağrısının anevrizma kaynaklı olabileceği göz önünde bulundurularak sağlık kuruluşlarına başvurulmalı ve anevrizmada yırtık oluşmadan tedavi edilmelidir. Kişide var olan yüksek tansiyon, enseden gelen baş ağrısını tetikleyerek anevrizmada yırtılmaya neden olabilir. Bu açıdan bakıldığında, enseden gelen baş ağrısı son derece önemli bir ağrı türüdür.

Baş ağrıları, yeri, şiddeti ve süresi gibi birçok alanda değerlendirilerek sınıflandırılmaktadır. Ancak enseden gelen baş ağrısına özellikle dikkat edilmeli ve asla ihmal edilmemelidir.

Enseden Gelen Baş Ağrısı Grupları

Enseden gelen baş ağrısı, baş ağrıları iki grup şeklinde incelenmektedir. İlk grupta gerilim kaynaklı ve migren gibi baş ağrıları bulunur. Bu tür baş ağrıları, enseden gelen baş ağrısı gibi ciddi hastalıkların getirdiği baş ağrıları değildir. Genellikle baş ağrılarının %90'ı bu gruba girmektedir ve çok fazla görülen baş ağrılarıdır. Hatta bu tür baş ağrılarında çoğu zaman kişinin doktora bile gitmesine gerek kalmaz.

İkinci grupta yer alan baş ağrıları ise enseden gelen baş ağrıları gibi vücudun başka bir yerinde oluşan ve vücut fonksiyonlarının bozulması sonucu ortaya çıkan baş ağrılarıdır. Bu grupta yer alan baş ağrılarının nedenleri arasında menenjit, merkezi sinir sistemi hastalıkları, beyinde oluşan tümörler ve yüksek tansiyona bağlı hastalıklar bulunur. Bu ciddi gruba giren baş ağrıları, insanlarda seyrek görülse de ciddi sağlık sorunları nedeni ile ortaya çıkarlar.

Enseden Gelen Baş Ağrısı Neden Olur?

 • Yüksek tansiyon (Hipertansiyon)
 • Boyun kaslarının hasar görmesi ve bozulması
 • Boyun disk kayması
 • Migren
 • Sinüzit
 • Menenjit
 • Boyun kireçlenmesi
 • Stres
 • Kafa ve boyun bölgesinde ciddi yaralanmalar
 • Beyin kanaması
 • Duruş bozuklukları

Enseden Gelen Baş Ağrısı Tedavisi Nasıl Yapılır?

Enseden gelen baş ağrısı ve diğer baş ağrısı şikayetlerinde, kişilerin doktora gitmeden önce çeşitli ağrı kesiciler alması yaygındır. Bu ağrı kesiciler sonuç vermezse, fizyoterapi uygulanarak boyun ve ense kaslarının rahatlaması için egzersizler yapılmalıdır. En etkili yöntem, bu bölgede ağrıya neden olan sinirlerin radyo frekans termokoagülasyon yöntemi ile bloke edilmesidir. Ayrıca, bu bölgede bulunan kasların kasılması sonucu ortaya çıkan baş ağrılarında, ağrı noktasına tetik nokta enjeksiyonları yapılarak ağrı ortadan kaldırılabilir. Son olarak, ağrıya neden olan eğer fıtık ise, fıtıklaşan disk bölgesine ilaç enjeksiyonu uygulanarak ağrı giderilir.

Sizden Gelen Sorular / Yorumlar

soru

Mustafa emir

12 Temmuz 2024 Cuma

Enseden gelen baş ağrısı yaşıyorum ve bu durum beni oldukça rahatsız ediyor. Özellikle yüksek tansiyonum olduğu için bu ağrılar daha mı tehlikeli olabilir? Doktora gitmeden önce ağrı kesici almak yeterli olur mu yoksa bu ağrılar ciddi bir sağlık sorununun belirtisi olabilir mi? Ayrıca, bu tür ağrılar için hangi tedavi yöntemlerine başvurmalıyım?

Cevap yaz
1. Cevap
cevap

Admin

Merhaba Mustafa emir,

Enseden gelen baş ağrıları gerçekten rahatsız edici olabilir ve yüksek tansiyon gibi bir sağlık sorununuz varsa, bu ağrılar daha da önem kazanabilir. Yüksek tansiyon, bazen baş ağrısına yol açabilir ve bu durum dikkate alınmalıdır. Ağrı kesiciler geçici rahatlama sağlayabilir, ancak bu tür ağrılar devam ederse veya şiddetlenirse, mutlaka bir doktora başvurmanız gerekmektedir.

Baş ağrılarınızın altında yatan nedeni belirlemek için doktorunuz muhtemelen detaylı bir muayene yapacak ve gerekirse bazı testler isteyecektir. Bu tür ağrılar bazen ciddi sağlık sorunlarının belirtisi olabilir, bu yüzden profesyonel bir değerlendirme almak önemlidir.

Tedavi yöntemleri kişiden kişiye değişebilir; doktorunuz size uygun bir tedavi planı oluşturacaktır. Yüksek tansiyon kontrol altına alındığında baş ağrılarınızda da azalma olabilir. Ayrıca, stresten kaçınmak, düzenli egzersiz yapmak ve dengeli beslenmek de baş ağrılarını azaltmaya yardımcı olabilir.

Sağlıklı günler dilerim!

Soru Sor / Yorum Yap

şifre

Çok Okunanlar

Diş Ağrısına Ne İyi Gelir?

Diş Ağrısına Ne İyi Gelir?

Haber Bülteni