Hemoroid Ağrısı Belirtileri ve Tedavisi
07 Temmuz 2024

Hemoroid Ağrısı Belirtileri ve Tedavisi

Hemoroid Ağrısı

Hemoroid, halk arasında basur veya mayasıl olarak bilinen ve anüs bölgesindeki damarların genişlemesiyle ortaya çıkan bir sağlık sorunudur. Makatta bulunan damarların dışa doğru çıkması ve tahriş olması sonucu hemoroid ağrısı meydana gelir. Dışarı sarkan damarlar genellikle mor veya kırmızı renktedir ve sık sık kanama olabilir. Türkiye'de sıkça görülen hemoroid hastalığı ve hemoroid ağrısının önlenebilir olduğu söylenebilir. Hemoroid ağrılarını dindirmek için bitkisel tedaviler veya evde yapılabilecek çeşitli işlemler bulunmaktadır.

Hemoroid Ağrısını Önlemek İçin Neler Yapılmalı?

Hemoroid ağrısını sıkça yaşayan hastaların öncelikle doktor tarafından önerilen ağrı kesici ve kremleri kullanması gerekir. Bunun yanı sıra gün içerisinde belirli aralıklarla makat bölgesine soğuk kompres uygulamak da tavsiye edilir. Daha sonra ılık suyla ıslatılmış bir havlu ile basur olan bölgeye kompres yapabilirsiniz. Banyo sıcaklığında suya oturarak da hemoroid ağrısını azaltabilirsiniz.

Makat bölgesinde oluşan basınç, yatarak dinlenme ile azaltılabilir ve ağrı giderilebilir. Özellikle kasık altına konulan yastık ve yüzüstü yatmak, basur nedeni ile oluşan ödemleri azaltarak hemoroid ağrısını engeller.

Uzun süre oturmak da bu ağrıyı artıracağı için mümkün olduğunca hareket etmek gerekir. Eğer oturmak gerekiyorsa hastaların yumuşak bir yastığa oturması tavsiye edilir. Aynı zamanda bol ve rahat giysiler giymek, ağır yük kaldırmamak, ödemlerin oluşmasını engeller ve ağrıyı azaltır.

Bu ağrıların giderilmesi için alınabilecek en iyi önlem, hastanın tuvalet alışkanlıklarını düzenlemesidir. Her gün aynı saatte tuvalete çıkmak ağrıyı azaltır.

Ayrıca hastaların baharatlı, acı veya yağlı yiyeceklerden kaçınması gerekir. Bol su içmek ve bol meyve tüketmek de bu ağrılardan kurtulmaya yardımcı olabilir. Anal bölge temizliğinde havluların ıslatılarak kullanılması da ağrıyı azaltır. Hemoroidi korumak önemlidir. Ayrıca anal bölge için kullanılan sabunların parfümsüz olmasına dikkat edilmelidir.

Bitkisel Tedavi ile Hemoroid Ağrısını Nasıl Önleriz?

Bitkisel ilaçlar kullanarak hemoroid ağrısını engelleyebilirsiniz. Bu tedaviler genel olarak hasta sağlığı gözetilerek yapılan oturma banyolarından oluşur. Bu sayede ödemler azaltılarak ağrı önlenebilir.

Hasta, sıcak tuğlaya oturarak basurun etkisini azaltabilir. Özellikle karanfil çayı veya karanfil yağı kullanılarak yapılan oturma banyoları da ağrıyı büyük ölçüde azaltmaktadır. Makat bölgesinde bol su ile yapılan temizlikten sonra vazelin kullanarak dışarı çıkan memeleri içeri doğru itebilirsiniz. Ancak unutmayın ki bunlar sadece geçici olarak ağrıyı dindirir. Mutlaka hemoroid tedavisi olmanız gerekmektedir.

Ekstra Bilgiler

Hemoroid ağrısının tedavisinde bazı diyet değişiklikleri de oldukça etkilidir. Lif açısından zengin gıdalar tüketmek, bağırsak hareketlerini düzenler ve kabızlığı önler. Bu da hemoroidlerin tahriş olmasını azaltır. Ayrıca, düzenli egzersiz yapmak kan dolaşımını artırır ve hemoroidlerin şişmesini engeller.

Hemoroid hastalığını önlemek için bazı yaşam tarzı değişiklikleri de yapılabilir. Örneğin, uzun süreli oturmaktan kaçınmak, düzenli olarak tuvalete çıkmak ve tuvalet sırasında aşırı zorlamadan kaçınmak bu hastalığın gelişimini engelleyebilir. Ayrıca, alkol ve sigara kullanımını azaltmak da hemoroid ağrılarının önlenmesinde yardımcı olabilir.

Son olarak, herhangi bir bitkisel veya evde yapılacak tedaviyi denemeden önce mutlaka bir doktora danışmak önemlidir. Doktor kontrolünde yapılan tedaviler, hemoroid ağrılarını daha etkili bir şekilde yönetmenize yardımcı olacaktır.

Sizden Gelen Sorular / Yorumlar

soru

Toralp

21 Nisan 2024 Pazar

Merhabalar. Gençliğimden beri hemoroid hastalığım var. Özellikle azıcık acı yediğim günlerde bile tuvallete çok acı çekiyorum. Merhem kullandım, zeytinyağı sürdüm hala şişlikler bile inmedi. Var mı bu dertten kurtaracak bir öneriniz? Teşekkürler.

Cevap yaz
1. Cevap
cevap

Dehna

Hemoroid için tıp çok ilerlemiştir. Kesin tedavisi vardır. Lazerli ameliyatlarla kurtulmak mümkündür. Bunun yanı sıra, hemoroide iyi gelmeyen yiyecekler tüketilmemelidir.

2. Cevap
cevap

Necat

Merhabalar. Hemoroid yediğiniz şeylerle tetiklenir ve ya azalır. Öncelikle ne yaramıyorsa uzak durmalısınız. Hemoroid ilaçlarını düzenli kullanmanın yanında ameliyat olarak kurtulabilirsiniz.

Soru Sor / Yorum Yap

şifre

Çok Okunanlar

Haber Bülteni