Gebelikte Sırt Ağrısı Belirtileri ve Tedavisi
20 Temmuz 2024

Gebelikte Sırt Ağrısı Belirtileri ve Tedavisi

Gebelikte Sırt Ağrısı

Gebelik dönemi, anne adayları için oldukça uzun ve meşakkatli bir süreçtir. Bu süreçte anne adayı, fiziksel anlamda çeşitli değişiklikler yaşadığı gibi, psikolojik olarak da bazı şikayetlerle karşılaşabilir. Bu şikayetlerden biri de sırt ağrısıdır. Sırt ağrısı, gebeliğin yaygın belirtilerinden biridir ve çoğu gebe bu şikayete maruz kalabilir. Gebelikte yaşanan sırt ağrısının şiddeti, gebelikten gebeliğe farklılık gösterebilir.

Gebelikte Sırt Ağrısının Nedenleri

Gebelikte sırt ağrısı, gebeliğin her döneminde yaşanabilir. Genellikle anne karnındaki bebeğin büyümesi nedeniyle meydana gelen bir rahatsızlıktır. Bu nedenle, gebeliğin son dönemlerinde ağrı daha şiddetli ve yoğun bir şekilde yaşanabilir. Bazı durumlarda anne adayının gece uykudan bile uyanmasına neden olabilir. Anne adayının maruz kaldığı sırt ağrısını gidermek ya da minimuma indirmek mümkündür.

Gebelikte sırt ağrısı farklı nedenlerden dolayı ortaya çıkabilir. Gebeliğin ilk dönemlerinde bel ağrısı yaşanarak ilerleyen dönemlerde bu ağrı sırt ağrısına dönüşebilir. Anne adayının kilosu fazla ise ve normal hayatında sırt ağrısı yaşıyorsa, gebelik döneminde yaşanan sırt ağrısının şiddeti daha fazla olabilir.

Gebelikte Sırt Ağrısı Neden Olur?

Stres: Stres, birçok hastalığa zemin hazırlayan bir sorundur. Gebelik döneminde yaşanan stres nedeniyle alt karın bağlarında gevşeme yaşanır ve bu durumda sırt ağrısına maruz kalınabilir.

Ağırlık Merkezi: Gebelik ilerledikçe anne karnında gelişen bebek ve annenin gebeliğe bağlı olarak aldığı kilolar, ağırlık merkezinin dengesini bozabilir. Bu durumda ağırlık merkezi ön tarafa doğru kayabilir. Ağırlık merkezinin bozulması ile duruş pozisyonu değişir ve beraberinde sırt ve bel ağrılarına yol açar.

Duruş Pozisyonu: Yanlış duruş pozisyonu, uzun süre ayakta kalmak, yorucu işlerle uğraşmak, ön tarafa doğru eğilerek iş yapmak, gebelik döneminde geçici olarak sırt ağrısı yaşanmasına neden olabilir.

Hormonlar: Gebelik hormonları, kadın vücudunu doğuma hazırlamak için görev yapar. Gebelik döneminde kadının vücudunda hormon salgılarında artış yaşanır. Hormonlardaki bu artış, alt karın ve eklem bağlarının gevşemesine yol açar. Bu gevşeme, omurga sağlığını olumsuz etkileyerek sırt ve bel ağrısına neden olabilir.

Gebelikte Sırt Ağrısına Karşı Alınabilecek Önlemler

  • Gebelik döneminde yaşanan sırt ağrılarını her zaman önlemek ya da tedavi etmek mümkün değildir. Ancak bazı önlemler ile yaşanan sırt ağrısı minimum seviyeye indirilebilir.
  • Masaj ve sıcak duş, anne adayının rahatlamasını ve yaşanan sırt ağrısının hafiflemesini sağlayabilir.
  • Gebelik döneminde yaşanan sırt ağrısının şiddeti dayanılmayacak boyutlarda ise mutlaka doktora başvurulmalıdır. Bu gibi durumlarda doktor, gebeliğe uygun ilaçlar reçete ederek ağrının kontrol altına alınmasını sağlayabilir.
  • Anne adayı yere eğilirken ya da yerden bir şey alırken destekli bir şekilde yavaş yavaş eğilmelidir.
  • Doğrudan sırt üstü yatmak, ağrıyı şiddetlendirebilir. Dolayısıyla sırt üstü yatmamaya özen gösterilmelidir.
  • Anne adayı kendine dinlenmek için mutlaka fırsatlar yaratmalıdır. Uzun süre ayakta kalmaktan ya da yorucu aktivitelerden kaçınmalıdır.
  • Ayakkabı seçimi de sırt ağrılarında yakından ilişkilidir. Rahat olmayan, yüksek topuklu ya da ayağı sıkan ayakkabılar sırt ağrılarını tetikleyebilir.
  • Gebelik döneminde doktorun izin verdiği sürece egzersiz yapmak oldukça faydalıdır. Sırt kaslarını çalıştıran egzersizler, sırt ağrılarını önlemek için faydalı olabilir.

Sizden Gelen Sorular / Yorumlar

İlk soruyu siz sormak istermisiniz?

Soru Sor / Yorum Yap

şifre

Çok Okunanlar

Haber Bülteni