Sağ Kasık Ağrısı Belirtileri ve Tedavisi
21 Haziran 2024

Sağ Kasık Ağrısı Belirtileri ve Tedavisi

Sağ kasık ağrısı, hem erkeklerde hem de kadınlarda görülebilen bir rahatsızlıktır. Ancak, kadınlarda daha sık karşılaşılan bir durumdur. Kasıkta meydana gelen ağrılar, özellikle hamilelik döneminde kadınlar için oldukça rahatsız edici olabilir. Kabızlık, hazımsızlık ve bağırsak gazları da sağ kasık ağrısına neden olabilir. Artan ve süreklilik gösteren ağrılarda doktorunuza başvurmanız gerekebilir. Sağ kasık ağrısı genellikle karnın alt bölgesinden başlayarak yukarıya doğru yayılabilir. Bu durum, günlük aktivitelerin kısıtlanmasına ve hareketlerin zorlaşmasına neden olabilir.

Kadınlarda Sağ Kasık Ağrısı

Özellikle hamilelik döneminde başlayıp, giderek artış gösteren bir ağrı türüdür. Kimi zaman sağ kasık ağrısı, hamilelik belirtisi olabilir. Gebeliğin ilk dönemlerinde çok fazla ağrı oluşmaz, ancak ilerleyen dönemlerde rahmin ve bu bölgedeki damarların genişlemesi sebebiyle kasık ağrıları görülebilir. Gebeliğin son dönemlerinde ise hissedilen sağ kasık ağrıları daha şiddetli hale gelebilir. Gebelik dışında ise adet döneminden önceki günlerde de kasık ağrıları artabilir. Eğer sağ kasık ağrıları, gebelik ya da adetten kaynaklanmıyorsa, idrar yollarıyla ilgili de olabilir.

Erkeklerde Sağ Kasık Ağrısı

Erkeklerde sağ kasık ağrısı genellikle kasık bölgesine vurulmuş gibi hissedilir. Bu ağrılar, birçok sebepten kaynaklanabilir. Günlük aktivitelerin sınırlanmasına ve yürüme, bükme, kaldırma gibi hareketlerin güçleşmesine sebep olabilir.

Sağ Kasık Ağrısı Nedenleri

Sağ kasık ağrıları pek çok nedenden kaynaklanabilir. Çoğu kasık ağrısının sebebi, üreme organlarındaki sorunlardan kaynaklanır. İkinci olarak ise idrar yolları ya da iskelet sistemine ait sorunlar olabilir. Sağ kasık ağrılarının özelliği, kısa veya uzun süreli oluşu, şiddeti ya da ani olarak ortaya çıkması, ağrının kaynağı hakkında bilgi verir. Ani olarak başlayan ve şiddeti yüksek olan ağrılar, genellikle ciddi bir sorun belirtisi olarak bilinir. Çoğu kadın adet dönemlerinde çok fazla sancı çeker ve kasık ağrısı aniden başlayıp şiddetli devam edebilir. Ciddi derken bu tür sancılardan bahsedilmiyor.

  • İltihaplanmalar: Üreme organlarının bakteri istilası sebebi ile enfeksiyon kapması sağ kasıkta ağrılara sebep olabilir. Ağrıya, hastanın durumuna göre titreme, ateş gibi olumsuz durumlar da eşlik edebilir. Önlemi alınmayan enfeksiyonlar, üreme organlarının her bölümünde kendini hissettirebilir.
  • Yumurtalık Kistleri: Yumurtalık kistleri, genç veya yetişkin çoğu kadında görülebilen bir rahatsızlıktır. Yumurtalık kistleri zararsız ve kötü huylu olmak üzere sınıflandırılır. Bunun teşhisi uzman doktor tarafından anlaşılmaktadır. Hangi kist olursa olsun, büyüyen kistler çevre dokulara baskı yaparak veya yumurtalığın etrafında dönerek sağ kasıkta ağrıya sebep olabilir. Basit kistler ilaç tedavisi edilebilir fakat kötü huylu kistlerde operasyon gereklidir.
  • Dış Gebelik: Döllenmenin rahim dışındaki bir alanda meydana gelmesi sonucunda oluşur. Sonuçta embriyo uygun olmayan bir alanda geliştiği için sağ kasıkta ağrıya sebep olur. Embriyonun büyümesi ile daha sonraki evrelerde, tutunduğu yerin parçalanmasına ve kanamalara sebep olabilen bir durum oluşturur.
  • Apandisit Patlaması: Acil cerrahi müdahale isteyen bir durum olarak bilinir. Apandisit patlaması sonucu çevre dokulara yayılan cerahat, sağ kasıkta ağrıya sebep olur.
  • İshal: Şiddetli ishal de karın ve kasık bölgesinde ağrıya sebep olabilir. İshal gibi durumlarda ağrılara sebebiyet vermemek için bol sıvı tüketilmesi gerekmektedir.
  • Böbrek Taşları: Bu durum kasıklarda ciddi ağrılara sebep olabilir. Böbrek taşlarının idrar kanallarını tıkaması ihtimali olacağından dolayı, bir an önce tedavi edilmesi gerekir. İdrar yaparken yanma, sık idrara çıkma başlıca belirtileri olarak görülür.
  • İdrar Yolları Enfeksiyonu: Bu gibi durumlarda sağ kasıkta ağrı görülmekle birlikte, ateş, titreme gibi durumlar da olabilir.
  • Kadınlara ait üreme organında meydana gelen yapışıklıklar da kasıkta ağrıya sebep olabilir.

Sağ Kasık Ağrısı Tedavisi

Sağ kasık ağrısının tedavisi, hasta kişinin şikayetlerine göre kontrol yapılıp, sorunun kaynağına göre belirlenir. Kadınlar, bir jinekoloğa giderek gerekli tetkikleri yaptırabilirler. Tetkiklerde ilk yapılacakların başında ultrason gelir. Ultrason ile çoğu sağ kasık ağrısına sebep olan hastalık tespit edilebilir ve bununla beraber kültür testi ve smear testi de yapılmaktadır. Kadın hastalıkları hariç, diğer rahatsızlıklar için MR, tomografi çekilerek hastalıklar tespit edilmektedir. Sağ kasık ağrısında sebep olan sorun ne olursa olsun, mutlaka bir uzman doktora gidilmeli ve rahatsızlığın nedenleri tespit edildikten sonra acilen tedaviye başlanmalıdır.

Sizden Gelen Sorular / Yorumlar

İlk soruyu siz sormak istermisiniz?

Soru Sor / Yorum Yap

şifre

Çok Okunanlar

Diş Ağrısına Ne İyi Gelir?

Diş Ağrısına Ne İyi Gelir?

Haber Bülteni