Gebelikte Bacak Ağrısı Belirtileri ve Tedavisi
09 Temmuz 2024

Gebelikte Bacak Ağrısı Belirtileri ve Tedavisi

Gebelikte Bacak Ağrısı

Hamilelik süreci, bir anne adayı için ne kadar heyecan verici ve güzel olsa da, biyolojik olarak birçok rahatsızlığı da beraberinde getirir. Bu rahatsızlıklardan biri de özellikle hamileliğin son aylarında görülen bacak ağrıları, kramp ve kasılmalardır. Bacak krampları genellikle gece yatarken ani bir hareket yapıldığında meydana gelir ve hamile kadında adeta bıçak saplanmış gibi bir ağrı oluşturur. Gündüzleri ise fazla ayakta kalındığında, oturmaya veya ayağa kalkmaya çalışırken de bacaklarda ani kramplar görülebilir.

Gebelikte Görülen Bacak Ağrısı ve Krampların Sebebi Nedir?

Bu durumun birçok sebebi vardır, fakat en önemli sebebi hamilelikten önce veya hamilelik esnasında yetersiz beslenmekten kaynaklanan kalsiyum, protein ve magnezyum eksikliği veya fosfor fazlalığı gibi durumlardır. Hamilelik sırasındaki bu şikayetlerin gerekli vitamin takviyesi yapıldığında azalması, bu tanıyı doğrulamaktadır.

Gebelikteki bacak ağrılarının diğer bir sebebi ise hamilelik sırasında kişinin gereğinden fazla kilo alması ve bacakların bu yükü taşımakta zorlanmasıdır. Hasta, en çok ayakta kaldığında ayak bileklerinde oluşan ağrıdan şikayet eder. Bu durumda hastanın beslenmesine dikkat ederek daha fazla kilo almamaya çalışması ve mümkün olduğunca kan basıncının yukarı doğru rahat hareket etmesini sağlamak için ayaklarının altına yastık koyarak dinlenmesi tavsiye edilir.

Hamilelerin bacaklarının ağrımasına neden olan bir diğer rahatsızlık ise venöz yetersizliktir. Hamileliğin son aylarında rahmin büyümesi ve ağırlaşmasına bağlı olarak bacaklara giden kan dolaşımı yavaşlar ve bacaklar dolgun görünür. Buna venöz yetersizlik denir. Bu durumda toplardamar içinde göllenen kan zamanla pıhtılaşır ve bu damarları tıkayabilir. Bu nedenle kanın yukarı doğru akışı tamamen durabilir. Buna bağlı olarak bacaklarda morarma, aşırı kalınlık, ısı artışı ve hatta enfeksiyon bulgusuna rastlanabilir. Bu durum çok ciddidir ve en kısa sürede doktora başvurulması gerekir.

Hamilelikte Bacak Ağrılarını En Aza İndirebilmek İçin Neler Yapılmalıdır?

  • Uzun süre ayakta kalmamaya dikkat etmek,
  • Otururken kan dolaşımını yavaşlatacak şekilde uzun süre aynı pozisyonda oturmamaya dikkat etmek,
  • Akşam yatmadan önce pedal, germe ve çekme hareketleri yapıp kan dolaşımını hızlandırmak, gece kramplarına iyi gelebilir,
  • Uzanırken ayakların altına yastık koyup yükseltmek,
  • Ağrıyan bölgelere ılık veya soğuk kompres yapmak,
  • Masaj yağı ile bacaklara masaj yapmak,
  • Kısa yürüyüşler ve mümkünse hamile egzersizleri yapmak,
  • Çok aşırı kasılmalar ve kramplar varsa, protein alımını artırmak ve gerek görülürse vitamin takviyesi kullanmak bacak ağrılarına iyi gelecektir.

Sizden Gelen Sorular / Yorumlar

soru

İmadeddin

20 Mayıs 2024 Pazartesi

Merhaba. Gebelikte bacak ağrısının sebebi çocuğun gelişim aşamasıyla bir bağı var mı yoksa başka bu durum tetikleyecek bir neden var mı. Bu konuda beni aydınlatabilir misiniz?

Cevap yaz
1. Cevap
cevap

Admin

Merhaba İmadeddin,

Gebelikte bacak ağrısı, birçok kadında görülen yaygın bir durumdur ve bunun birkaç nedeni olabilir. İlk olarak, büyüyen rahmin sinirlere ve damarlara baskı yapması bacak ağrısına neden olabilir. Ayrıca, gebelik sırasında artan kilo da bacaklara ekstra yük bindirir ve bu da ağrıya yol açabilir.

Diğer yandan, hormonel değişiklikler de bacak ağrısını tetikleyebilir. Özellikle progesteron hormonunun artması, damarların gevşemesine ve kan dolaşımının yavaşlamasına neden olabilir, bu da bacaklarda ağrı ve kramplara yol açabilir.

Ayrıca, yetersiz kalsiyum ve magnezyum alımı da bacak krampları ve ağrılarına neden olabilir. Bu nedenle, dengeli bir beslenme programı uygulamak ve gerekirse doktorunuzun önereceği takviyeleri kullanmak önemlidir.

Eğer bacak ağrılarınız çok şiddetliyse veya uzun süre devam ediyorsa, doktorunuza danışmanızda fayda var.

Sağlıklı bir gebelik dilerim.

Sevgiler,

2. Cevap
cevap

Natık

Merhaba, gebelik dönemlerin de hormonların seviyesinin değişmesine bağlı olarak bacak ağrısı, bel ağrısı ve hatta kasık ağrısı gibi durumlar çok sık bir şekilde meydana gelebilmektedir. Bu durum bazen de kas ağrısı olarak ortaya çıkar. Aşırı bir hale gelmediği sürece herhangi bir tehlike yoktur

Soru Sor / Yorum Yap

şifre

Çok Okunanlar

Haber Bülteni