Sancılı Karın Ağrısı Teşhisi
11 Temmuz 2024

Sancılı Karın Ağrısı Teşhisi

Sancılı karın ağrısı, genellikle oldukça çok sık karşılaşılan rahatsızlıklar arasında yer alır. Oldukça uzun zamandır devam eden ve sancılı olan karın ağrılarının birçok kişi tarafından önemsenmediği açıklanmıştır. Önemsenmeyen bu ağrıların çok önemli olarak kalın bağırsak kanserine kadar yol açtığı bilinmektedir. Bu durum bazen çok önemli olan bazı hastalıkların asıl bulgusu olabildiği düşünülürken, aynı zamanda da çok önemsiz olan bir sağlık sorunu sebebiyle de karın bölgesinde sancılı bir ağrı hissedilebilir. Bu rahatsızlıkta en sık karşılaşılan hastalık ise huzursuz bağırsak sendromu olarak bilinen bir çeşit bağırsak rahatsızlığıdır. Genellikle çevresel olarak bazı faktörlerin sindirim üzerinde olumsuz olarak etki etmesi, kişinin ilerleyen dönemlerde bağırsak hareketlerini oldukça olumsuz olarak etkilerken aynı zamanda şişkinlik gibi yaşamsal kaliteyi oldukça olumsuz yönde etkileyen durumlara yol açmaktadır.

Sancılı karın ağrısı nasıl teşhis edilir?

Öncelikle doğru teşhis konulması için hasta kişinin öyküsü Uzman doktor tarafından dinlenmesi gerekir. Daha sonra ise sancılı ağrının karakteri yani ağrının yanma şeklinde mi yoksa ezici olarak baskı mı uyguladığı, ağrının ilk olarak başlangıç zamanı, nekadar süreyle tekrar gösterdiği, kişide kilo kaybı olup olmadığına, sürekli kusma ve kanama gibi durumlara dikkat edilerek teşhis konulması gerekir. Ayrıca sancılı karın ağrısında hasta kişiye elle muayene yöntemiyle kitle olup olmadığına dikkat edilmesi gerekir ve hastanın iyi bir hikayesi alınması oldukça gerekir. Birçok bu şikâyetlere gelen hastalara aynı teşhisler konulamaz. Çünkü bazı durumlarda karın bölgesine yapılan ultrason görüntüleri oldukça önemli ve farklı bulgular vermektedir. Teşhis için gerekli olduğu düşünülerek hasta kişiye, tomografi ile içini direk olarak görüntülemek, tanı amaçlı olarak laparoskopi olarak bilinen karın bölgesinin içimden bakılması daha gerekebilir ve ayrıca kan gibi bazı tetkikler yapılarak karın içi bölgesinin yansımaları incelenebilir. Birçok hastaya bu tetkiklerin hepsi yapılmaz. Çünkü tüm yapılan bu teşhis ve tedavi yöntemlerinin hasta kişiye göre uygulanması oldukça daha iyi sonuçlar vermesine etki edecektir.

Sizden Gelen Sorular / Yorumlar

soru

Lara

30 Nisan 2024 Salı

Sık sık karın ağrısı yaşayan biriyim. Çoğunlukla bu ağrıların üşütmeden kaynaklı gaz ağrısı olduğunu düşünüp önemsemiyorum. Kısa süre sonra geçen bu ağrıların ciddi bir hastalık belirtisi olup olmadığını nasıl anlarım?

Cevap yaz
1. Cevap
cevap

Admin

Merhaba Lara hanım,

Karın ağrıları zaman zaman hepimizin yaşayabileceği bir durumdur, ancak sık sık tekrar ediyorsa ve sizi rahatsız ediyorsa dikkate almanızda fayda var. Gaz ağrıları genellikle üşütme, yediklerimiz veya stres gibi durumlara bağlı olabilir, ancak bazen daha ciddi rahatsızlıkların belirtisi de olabilir.

Ağrılarınızın ciddi bir hastalık belirtisi olup olmadığını anlamanın en iyi yolu bir doktora danışmaktır. Doktorunuz gerekli gördüğü tetkikleri yaparak size daha ayrıntılı bilgi verebilir. Ayrıca, ağrılarınızın ne zaman ve hangi durumlarda ortaya çıktığını kaydetmek ve bu bilgileri doktorunuzla paylaşmak da onların sizi daha iyi anlamasına yardımcı olacaktır.

Sağlıklı günler dilerim.

2. Cevap
cevap

Mecdeddin

Beslenmenize dikkat ederseniz gazla ilgisi olup olmadigini kolayca ayirt edebilirsiniz. Üşütüyorsanizda en çok karın agrisiyla kendini gosteriyordur. Bencede çok önemli bisey yok çünkü insan önce kendinin doktoru olmali senin bilmedigini doktora nasıl anlatacaksin. Tahminin doğru

Soru Sor / Yorum Yap

şifre

Çok Okunanlar

Haber Bülteni

Güncel

Göbekte Ağrı Belirtileri ve Tedavisi

Göbekte Ağrı Belirtileri ve Tedavisi

Güncel

Ağrı Belirtileri ve Tedavisi

Ağrı Belirtileri ve Tedavisi