Rahimde Ağrı Belirtileri ve Tedavisi
10 Temmuz 2024

Rahimde Ağrı Belirtileri ve Tedavisi

Rahimde Ağrı

Rahimde ağrı, kadınlar için oldukça sancılı ve rahatsız edici bir durum olabilir. Bu durum, kadınların günlük yaşam düzenini bozabilir, psikolojilerini, cinsel hayatlarını, sosyal aktivitelerini etkileyebilir. Rahimde ağrı, adet sancısından kaynaklanabileceği gibi başka sebeplerden dolayı da meydana gelebilir. Eğer bu ağrı adet dönemine bağlı değilse, mutlaka bir uzman doktora başvurulmalıdır. Çünkü bu durum ciddi hastalıkların belirtisi olabilir.

Rahimde Ağrının Sebepleri Nelerdir?

Rahimde ağrı, her zaman rahimde oluşan bir sorundan kaynaklanmayabilir. İdrar yolları, kasık ve bel sistemi, iskelet sistemi veya sindirim sistemi sorunlarından dolayı da rahim ağrısı yaşanabilir. İşte rahimde ağrının olası sebepleri:
  • Dış Gebelik: Hamileliğin, anne adayının rahminin dışında meydana gelmesi durumuna dış gebelik denir. Gebelik kesesi büyür ve sınırlarını zorlayarak ağrıya neden olur.
  • Yumurtalıklarda Kistlerin Olması: Yumurtalık kistleri çevre organlara baskı yaparak ağrıya neden olabilir. Basit kistler ilaçla tedavi edilirken, diğer kistlerde cerrahi müdahale gerekebilir.
  • Genital Bölgede Enfeksiyon veya İltihabi Hastalık
  • İdrar Yolları Hastalıkları
  • Böbrek Taşları
  • Apandisit: Apandisit acil müdahale gerektirir. Müdahalede geç kalınırsa hastanın ölümüne sebep olabilir ve çok şiddetli ağrı hissi verir.
  • Rahimde Oluşan Pozisyon Bozukluğu: Rahmin fazla terse dönük olması kan akımını bozarak ağrıya sebep olabilir.
  • Rahimde Yapışıklık: Organların hareketlerini kısıtlayarak ağrıya sebep olur. Ağrıların son bulması için cerrahi müdahale gerekebilir.
  • Çok Zor Geçen Doğum Sonrası Rahmin Zedelenmesi: Doğumda oluşan rahim bağlarındaki yırtıklar zamanla iyileşmediğinden ağrıya sebep olabilir.

Rahimde Ağrı Tedavisi Nasıl Yapılır?

Rahimde ağrı tedavisi, ağrının nedenine bağlı olarak değişir. Ağrının nedeni ultrason ve laparoskopi ile teşhis edilir. Laparoskopi yardımıyla yapışıklıklar onarılır ve rahimdeki sinirler kesilerek ağrı ortadan kaldırılır. Uzman doktora başvurup uygun görülen ağrı kesicileri kullanmak, ağrıları hafifletebilir. Ayrıca, hastaların psikolojik tedaviye ihtiyaçları olabilir.

Rahimde ağrı, çeşitli sağlık sorunlarının belirtisi olabileceğinden, bu durumu hafife almamak ve uzman bir doktora başvurmak önemlidir. Kadın sağlığı açısından düzenli kontrolleri ihmal etmemek, olası sorunların erken teşhis ve tedavisinde büyük önem taşır.

Sizden Gelen Sorular / Yorumlar

soru

Selma

14 Mayıs 2024 Salı

Kolay gelsin. Ben adet haftasından önce sürekli rahim bölgemin ağrıdığını hissediyorum bu zamanlarda şişlik de oluyo. Bunun nedeni nesir acaba?

Cevap yaz
1. Cevap
cevap

Admin

Selma Hanım,

Adet öncesi yaşadığınız rahim bölgesi ağrısı ve şişlik, genellikle premenstrüel sendrom (PMS) belirtileri olabilir. PMS, adet döngüsünden önceki bir hafta içinde ortaya çıkan fiziksel ve duygusal belirtilerle karakterizedir. Bu belirtiler arasında karın şişkinliği, kramp, baş ağrısı ve duygusal dalgalanmalar da bulunabilir. Yine de, kesin bir teşhis ve uygun tedavi için bir kadın doğum uzmanına başvurmanız en doğrusu olacaktır.

Geçmiş olsun.

2. Cevap
cevap

Alp Eren

Merhaba Selma hanım Adet döneminde, rahim içerisindeki kanamanın kontrollü bir şekilde atılması için rahim kasılır. Rahimde üretilen ve “prostoglandin” adı verilen kimyasallar bu kasılmalara yol açar. Rahim kasılmasına bağlı olarak rahme giden kan akımı ve dolayısıyla oksijen azalır, böylece ağrı hissedilir yani korkmanıza gerek yok bu ağrılar normal hayırlı günler.

Soru Sor / Yorum Yap

şifre

Çok Okunanlar

Haber Bülteni