Makatta Ağrı Belirtileri ve Tedavisi
15 Temmuz 2024

Makatta Ağrı Belirtileri ve Tedavisi

Makat bölgesinde görülen rahatsızlıklar genellikle önemsenmeyen ağrı, yoğun kaşıntı ve kanama gibi belirtilerle kendini gösterir. Ancak bu şikayetlerin ciddi bir şekilde ele alınması gerekmektedir. Makatta ağrı, birçok hastalığın belirtisi olabilir ve özellikle makatta pıhtı toplanması gibi ciddi durumların habercisi olabilir.

Makatta Pıhtı Toplanması

Makatta yaşanan ağrıların en sık ve en önemli sebebi, makatta pıhtı toplanmasıdır. Kabız olan bireylerin uzun süre tuvalette bekleyip ıkınması, anüs bölgesindeki damarların patlamasına ve cilt altına kan akışına neden olabilir. Kanama durduktan sonra bu bölgede pıhtılaşma meydana gelir. Şişlik ve ağrının aynı anda yaşandığı bu durum için en uygun çözüm, anal hematom ameliyatıdır. Bu ameliyat, pıhtının bulunduğu bölgede 1 cm'lik bir kesim yapılarak pıhtının boşaltılması ile gerçekleştirilir. Dikiş gerektirmeyen bu işlem sonrası hasta, maksimum 2 gün içinde eski sağlığına kavuşur. Ayrıca oturma banyosu ile ağrı hafifletilebilir. Pıhtılaşma genellikle 3-4 hafta içinde kendiliğinden geçer.

Basur Memesinin Boğulması

Hemoroid, toplumda en yaygın görülen makat hastalıklarından biridir. Kabızlık ve ıkınma problemleri ile ilişkilidir. Genellikle ağrısız bir hastalık olmasına rağmen, ileri evrelerde (3 ve 4. derece) makat iç kısmında oluşan memenin dışkılama sırasında dışarı çıkıp sallanması nedeniyle makat kasları arasında sıkışıp boğulmasına neden olabilir. Bu durum 1 hafta süresince şiddetli ağrılara yol açabilir ve 2-3 hafta kadar sürebilir. Bu dönem boyunca düzenli oturma banyosu ve ağrı kesiciler kullanarak ağrıyı hafifletmek mümkündür. Ancak bu durumun tekrar etmemesi için kesinlikle tedavi olunmalıdır.

Makat Çatlağı

Makat çatlağı, kabızlık ve aşırı ishal gibi durumlar sonucu oluşabilir. Halk arasında makat yırtığı ya da çatlağı olarak bilinen bu durum, anüsün iç kısmında oluşan hafif bir çizik bile iyileşmesi zor bir bölgede olduğu için sürekli büyüyebilir ve kronik hale gelebilir. Dışkılama sırasında dışkının çiziğe temas etmesi, hastanın cam ile çizilmişçesine ağrı hissetmesine neden olabilir. Erken süreçte makat çatlağı, genellikle kısa süreli ağrılara yol açar ve dışkılama sonrası kendiliğinden geçer. Bu süreçte tedavi, Rectoderm gibi kremlerle yapılabilir. Erken dönemde tedavi edilmezse, ağrılar dışkılama sonrası daha uzun sürebilir. Kronik hale gelen makat çatlağı için kesin çözüm ameliyat veya botoks uygulamasıdır. Botoks, 1 dakika gibi kısa bir sürede yapılan ve uzmanlar tarafından sıkça tercih edilen bir yöntemdir.

Sizden Gelen Sorular / Yorumlar

soru

Doruk

12 Temmuz 2024 Cuma

Makat bölgesinde yaşadığım ağrı ve kaşıntılar, acaba makatta pıhtı toplanması gibi ciddi bir durumun habercisi olabilir mi? Bu şikayetlerim için hangi tedavi yöntemlerini düşünmeliyim? Anal hematom ameliyatı sonrası iyileşme süreci nasıldır ve bu süreçte ne gibi önlemler almalıyım?

Cevap yaz
1. Cevap
cevap

Admin

Doruk bey, yaşadığınız ağrı ve kaşıntılar, makatta pıhtı toplanması (anal hematom) ya da diğer rahatsızlıkların belirtisi olabilir. Bu durumların kesin tanısı için bir proktoloğa ya da genel cerrahi uzmanına başvurmanız önemlidir. Doktorunuz muayene ederek gerekli görürse ek tetkikler isteyecektir.

Tedavi yöntemleri duruma göre değişiklik gösterebilir. Örneğin, anal hematomlar küçükse ve fazla rahatsızlık vermiyorsa kendiliğinden iyileşebilir. Ancak büyük ve ağrılı hematomlar için cerrahi müdahale gerekebilir. Anal hematom ameliyatı sonrası iyileşme süreci genellikle birkaç hafta sürer. Bu süreçte hijyen kurallarına uymanız, ağrı kesiciler kullanmanız ve doktorunuzun önerdiği diğer önlemleri almanız önemlidir.

Ayrıca, lifli gıdalarla beslenmek, bol su içmek ve kabızlıktan kaçınmak makatta yaşanabilecek rahatsızlıkları önlemekte faydalı olabilir. Bu süreçte herhangi bir endişeniz ya da sorunuz olursa mutlaka doktorunuza danışmanızı tavsiye ederim.

Soru Sor / Yorum Yap

şifre

Çok Okunanlar

Haber Bülteni