Kulak Ağrısı Belirtileri ve Tedavisi
15 Mayıs 2024

Kulak Ağrısı Belirtileri ve Tedavisi

Kulak ağrısı, günümüzde en çok çocuklarda etkili olan ve son derece büyük rahatsızlıklar veren bir durumdur. Bu ağrıların birçok farklı nedeni olsa bile daha çok kulak hijyenine bağlı enfeksiyonlardan kaynaklı olarak ortaya çıkmaktadır. Kulak ağrısı, müdahale edilmediği zaman hızla artan ve genellikle kişinin hayatını kısa bir süre bile olsa olumsuz yönde etkileyen durumlardandır. Bu ağrılar, hemen hemen her yaş grubunda görülebilecek bir ağrıdır. Ancak şu bilinmelidir ki kulak ağrısı, kesinlikle dikkate alınması gereken ve zamanla ciddi rahatsızlıklara neden olabilecek bir rahatsızlıktır.

Kulak ağrısı, beraberinde ortaya çıkan belirtilerle birlikte değerlendirmelidir. Özellikle hangi kulakta ağrı varsa bu kulakta herhangi bir sıvı var mı, yoksa kulağa dokunulduğunda mı ağrı yapıyor? Gibi sorular cevaplandırılmalıdır. Dokununca oluşan ağrıların nedeni birçok zaman daha farklıdır. Çünkü bu ağrılar ya kulağa alınan darbeler ya da kulak içerisinde oluşan sivilcelerden kaynaklanmaktadır. Eğer darbe durumu söz konusu ise en kısa zamanda doktora giderek gerekli tedbirler alınmalıdır.

Kulak Ağrısı Neden Olur?
  • Kulak ağrısının en büyük nedeni kulak içi enfeksiyonlarıdır. Özellikle orta kulak ve iç kulak enfeksiyonları olan insanlarda dışarıdan herhangi bir belirti yokken, aslında büyük bir sorun olduğu bilinmelidir.
  • Grip ve soğuk algınlığı gibi durumlar da kulak ağrısı nedenlerinden biridir. Boğazda oluşan enfeksiyonlar ve şişlik durumları, iç kulakta etkilere neden olarak kulak ağrısına neden olabilmektedir.
  • Bir diğer etken olarak ise kulak içerisinde oluşan egzama gibi deri hastalıklarıdır. Bu hastalıkla birlikte mantar hastalığı da kulak bölgesinde ciddi kaşıntı ve ağrılara neden olacaktır. Bu gibi durumlarda kesinlikle tedavi şarttır.
  • Kulak ağrısı, gelişim çağındaki çocuklarda kulak içerisinin gelişme sürecinde de hafif ağrılar gösterebilmektedir. Bu ağrılar kısa bir süre içerisinde ortadan kalksa bile doktor kontrolü oldukça önemlidir.
  • Kulak bölgesine ve kulağa alınan travmalarda da kulak ağrısı görülebilmektedir. Eğer böyle bir durumda akıntı, kanama ve buna benzer farklı bir belirti var ise zaman kaybetmeden doktora gitmek oldukça yararlı olacaktır.
Kulak Ağrısı Tehlikeli midir?

Kulak ağrısı, nedenine göre ciddi tehlikeler ortaya çıkarabilmektedir. Özellikle kulağa alınan darbe nedenihyle ya da mantar enfeksiyonları gibi çeşitli enfeksiyonlar nedeniyle oluşan ağrılar tamamen müdahale edilmesi gereken rahatsızlıklar olduğu için müdahale edilmemesi durumunda ciddi sorunlara neden olabilmektedir. Bunun yanında grip, nezle ya da orta kulak iltihabı oluşumlarından kaynaklı bir ağrı var ise bitkisel çaylar tüketerek ve doktorun verdiği ağrı kesici ilaçlar kullanarak tehlike oluşmasını engelleyebilirsiniz.

Kulak Ağrısı Oluşmaması İçin Neler Yapılabilir? 
  1. Özellikle soğuk havalarda duş aldıktan sonra kulak içerisi temiz bir pamuk yardımı ile iyice temizlenmelidir ve kurutulmalıdır. Bölgenin yaş kalması, mantar enfeksiyonu başta olmak üzere birçok farklı rahatsızlığı beraberinde getirebilmektedir.
  2. Kulak bölgesi her ne kadar sert olsa bile kesinlikle dışarıdan gelebilecek darbelere ve travmalara karşı korunmalıdır. Bunlar kulak içerisine basınçlı hava gitmesine neden olarak kulak zarına zarar verebilir.
  3. Kesinlikle kulak içerisine süt damlatma, su damlatma ve buna benzer doktor tavsiyesi üzerine şifa amaçlı herhangi bir sıvı damlatma gibi uygulamalardan uzak durulmalıdır.
  4. Havuz ya da denize gidildiğinde kesinlikle kulak tıkacı kullanılmalıdır. Aksi halde kulak içerisine kaçan su, enfeksiyonel etkiler yaratabilir.

Sizden Gelen Sorular / Yorumlar

soru

Şahinalp

07 Mayıs 2024 Salı

Arkadaşımın çocuğunun her gün kulak ağrısında hastaneye gitmektedirler. Kulak ağrısının nedenleri nelerdir. Kulak ağrısı rahatsızlığı olmaması için neler yapılabilir. Şimdiden vereceğiniz bilgiler için teşekkürler.

Cevap yaz
1. Cevap
cevap

Muhammed

Zararlı virüs ve bakterilerin enfeksiyona neden olmasından dolayı bu rahatsızlık ortaya çıkmaktadır. Ayrıca nezle, soğuk algınlığı ve grip gibi rahatsızlıklar çocuğunuzda rahatsızlıklara neden olmaktadır. Çocuğunuzun yaşı küçükse uzman kulak burun boğaz uzmanına başvurması gerekiyor. Ciddi bir problem ortaya çıkmaması için erkenden doktora başvurunuz.

2. Cevap
cevap

Ratibe

Kulak ağrısının en büyük nedeni kulak içi enfeksiyonlardır.grip, soğuk algınlığı, boğazda oluşan enfeksiyon ve şişliklerde kulak ağrısına neden olabilir.

Soru Sor / Yorum Yap

şifre

Çok Okunanlar

Kulak Ağrısına Ne İyi Gelir?

Kulak Ağrısına Ne İyi Gelir?

Haber Bülteni

Popüler İçerik

Sırt ve Boyun Ağrısı Belirtileri ve Tedavisi

Sırt ve Boyun Ağrısı Belirtileri ve Tedavisi

Kabızlık Sonrası Makatta Ağrı Neden Olur?

Kabızlık Sonrası Makatta Ağrı Neden Olur?

Hamilelikte Topuk Ağrısı Belirtileri ve Tedavisi

Hamilelikte Topuk Ağrısı Belirtileri ve Tedavisi

Çene Ağrısı Belirtileri ve Tedavisi

Çene Ağrısı Belirtileri ve Tedavisi

Akut Ağrı Belirtileri ve Tedavisi

Akut Ağrı Belirtileri ve Tedavisi

Güncel

Sağ Koltuk Altı Ağrısı Sebepleri

Sağ Koltuk Altı Ağrısı Sebepleri

Güncel

Kas Ağrısı Belirtileri ve Tedavisi

Kas Ağrısı Belirtileri ve Tedavisi