Ağrı Kesici Krem Kullanımı ve Faydaları Nelerdir?
19 Haziran 2024

Ağrı Kesici Krem Kullanımı ve Faydaları Nelerdir?

Ağrı kesici kremler, hapların meydana getirdiği rahatsızlıkları ve travmalar nedeniyle oluşan tahribatı engellemek adına yüzeysel sürülen ve etkisini daha çabuk gösteren ilaçlardır. İçerdikleri kimyasallar nedeniyle özellikle böbrek, karaciğer ve kalp gibi önemli ve hayati değerler için gerekli organlara tahribat vermeden hasarlı bölgeyi iyileştiren bu kremler, kullanım açısından hem daha kolaydır hem de etkisini hızla göstermektedir. Ağrı kesici kremler, hapların getirdiği yan etkileri engellemektedir. Ayrıca, kullanım kolaylığı sağlamasının yanı sıra eklem ağrıları, kas ağrıları ve baş ağrıları için hızlı ve etkili bir üründür. Eczanelerden kolaylıkla temin edebileceğiniz ağrı kesicilerin kullanım açısından bir sıkıntı olmasa da alerjik reaksiyonlara karşı doktor kontrolünde kullanılması daha doğrudur.

Ağrı Kesici Kremlerin İçeriği

Ağrı kesicilerin etken maddesi genel olarak parasetamol ve deksketoprofen trometamol içerir. Ağrı kesici kremlerin çoğunun içinde mentol, etanol ve saf su bulunur. Ağrı kesici kremlerin göz ve çevresine, hassas bölgelere uygulanmamasında fayda vardır.

Ağrı Kesici Kremlerin Uygulanabileceği Alanlar
 • Baş bölgesinde
 • Boyun bölgesinde
 • Sırt bölgesinde
 • Bel bölgesinde
 • Omuz bölgesinde
 • El ve bilek bölgesinde
 • Bacak bölgesinde kullanılabilir.
Ağrı Kesici Kremlerin Etki Alanları

Ağrı kesici kremlerin içeriğinde bulunan kimyasallar, esansiyel yağlar ve birçok maddeye olabilecek bir alerjik reaksiyona karşı önce ağrıyan bölgeye bir miktar sürülüp bir reaksiyon olup olmayacağını gözlemleyip ona göre kullanıma devam edilmelidir. Ağrı kesici kremlerin etki alanları ise;

 • Kaslardaki ağrı ve spazmları engeller ve iyileştirir.
 • Kireçlenmeyi ve etkilerini engeller.
 • Eklemleri onarır.
 • Ağrı kesici kremlerin bazıları bebeklerin diş çıkarma süresince hem ağrı kesmede hem de diş çıkmasında kolaylık sağlar.
 • İltihap oluşumuna karşı engelleyicidir.
Ağrı Kesici Kremlerin Kullanımında Dikkat Edilmesi Gerekenler

Ağrı kesici kremler kullanılırken dikkat edilmesi gereken bazı noktalar bulunmaktadır. Öncelikle, kremin içeriğindeki maddelere karşı alerjiniz olup olmadığını kontrol etmelisiniz. Bunun için küçük bir miktar kremi cildinizin küçük bir bölgesine uygulayarak test yapabilirsiniz. Ayrıca, kremi göz ve çevresine, açık yaralara ve hassas bölgelere uygulamaktan kaçınmalısınız. Uzun süreli kullanımlarda veya beklenmeyen yan etkiler görüldüğünde mutlaka bir doktora danışmalısınız.

Ağrı Kesici Kremlerin Avantajları

Ağrı kesici kremler, haplara göre birçok avantaja sahiptir. Öncelikle, doğrudan ağrıyan bölgeye uygulandıkları için daha hızlı etki gösterirler. Ayrıca, sistemik yan etkileri olmadığı için böbrek, karaciğer ve kalp gibi hayati organlara zarar vermezler. Kullanımı kolaydır ve genellikle eczanelerden reçetesiz olarak temin edilebilirler. Bu kremler, özellikle kas ve eklem ağrıları, baş ağrıları ve spor yaralanmaları gibi durumlarda etkili bir çözüm sunar.

Sonuç

Ağrı kesici kremler, hapların getirdiği yan etkileri engelleyerek ve doğrudan ağrıyan bölgeye etki ederek hızlı bir rahatlama sağlar. İçerdikleri kimyasallar sayesinde böbrek, karaciğer ve kalp gibi hayati organlara zarar vermeden etkili bir çözüm sunar. Ancak, alerjik reaksiyonlara karşı dikkatli olunmalı ve gerektiğinde doktor kontrolünde kullanılmalıdır. Ağrı kesici kremler, eklem ağrıları, kas ağrıları ve baş ağrıları gibi birçok durumda etkili bir çözüm sunar ve kullanım kolaylığı ile tercih edilen bir üründür.

Sizden Gelen Sorular / Yorumlar

İlk soruyu siz sormak istermisiniz?

Soru Sor / Yorum Yap

şifre

Çok Okunanlar

Haber Bülteni

Güncel

Diş Ağrısına Ne İyi Gelir?

Diş Ağrısına Ne İyi Gelir?

Güncel

Vajinada Ağrı Belirtileri ve Tedavisi

Vajinada Ağrı Belirtileri ve Tedavisi