Bel ve Sırt Ağrısı Belirtileri ve Tedavisi
21 Haziran 2024

Bel ve Sırt Ağrısı Belirtileri ve Tedavisi

Modern hayatın ağırlaşan iş koşulları ve sosyal yaşam şartları, bel ve sırt ağrılarının artmasına sebep olmaktadır. Bel ve sırt ağrılarının başlıca nedenleri arasında vücut ağırlığının artması, hareketsizlik ve karın ile bel çevresinde biriken fazla yağlar bulunmaktadır. Bu durum, omurların baskı altına girmesine ve bel bölgesindeki sinirlerin sıkışmasına yol açar. Sonuç olarak, sırtın alt kısmında ağrı meydana gelir. Aslında disklerin aşınması, bel ve sırt ağrısının başlıca sebeplerindendir. Fıtıklaşmış disk, artrit, yaralanma, tendon veya kas yırtıkları da bu ağrıların nedenleri arasında yer alır. Üzerinde durulması gereken bazı konular şunlardır:

  • Günlük hayatta yaptığımız hangi faaliyetler belimize zarar verir?
  • Bu aktiviteleri belimize zarar vermeden nasıl gerçekleştirebiliriz?

Belinizi korumak açısından, günlük faaliyetlerinizi en uygun şekilde ve belinize zarar vermeden gerçekleştirebilmek için doğal ve basit egzersizlerin hayat boyunca omurga sağlığına olumlu etkileri olduğunu göz önünde bulundurmak gerekir. Belde herhangi bir ağrının oluşmaması, oluşmuşsa da hızlı bir şekilde düzelmesi ve tekrar nüksetmemesi çok önemlidir. Bu nedenle, beldeki kasları, bağları ve eklemleri korumaya yönelik düzgün duruş büyük önem taşır. Günlük aktiviteleri uygun şekilde gerçekleştirmek, koruma ve tedavi için şarttır. Ayrıca, uzun süre aynı pozisyonda kalmak, bel kaslarını aktif hale getirdiği için sakıncalıdır. Oturmak, ayakta durmak, yürümek ve yatmak dahil olmak üzere pozisyon değiştirmek çok önemlidir.

Bel ve Sırt Ağrısını Giderme Yöntemleri

En yaygın kullanılan yöntem, karın ve sırt bölgesindeki kasları güçlendirmek için düzenli egzersiz yapmaktır. Bu durumun sevindirici bir yanı da bulunmaktadır; bel ve sırt şikayeti çekenlerin çoğu, ağrı çok şiddetli olsa da hızlı bir şekilde ve tamamen iyileşmektedir.

Tedavi için hangi türde yöntem kullanılırsa kullanılsın, bireyde iyileşme gerçekleşmektedir. Hatta bu sıkıntıyı yaşayan insanlar, belirli bir tedavi görmeseler dahi en sonunda iyileşmektedirler.

Bel ve sırt ağrısı, belin farklı yapılarından kaynaklanan birçok nedenle ortaya çıkabilir. Bel ağrısının bir sorun haline gelmesinin sebebi, nedenlerinin hemen bulunamamasından kaynaklanmaktadır.

Eklem bağları (ligamentler) ve bel kasları, bel ve sırt ağrısına neden olabileceği gibi, omurların arasında eklem yüzeyi iltihabı (artrit) ve omurlar arasında yer alan disklerin sorun yaşamasıyla ortaya çıkan fıtık da bel ağrısının nedeni olabilir. Bel ağrısının sebebi, omurganın ortasında yer alan kanalın daralması (spinal stenoz) sonucunda da oluşabilir. Omurga yer aldığı kanalın daralması, sıklıkla yaşlılarda disklerin eklem bölgesinin ve eklem bağlarının aşınmasının sonucunda ortaya çıkar.

Bel ağrısı, omurganın bireyin doğuştan gelen bazı anormallik durumlarına sahip olmasından da kaynaklanmış olabilir. Bu tür durumlar genellikle ağrısızdır, ancak ilerlemiş şekilleri ağrıya neden olabilir.

Aort, böbrek, pankreas ve cinsel organlarda meydana gelen hastalıklar da ağrının bele vurmasına sebep olabilir. Bununla birlikte, bel ağrısı, kemik iltihabı, kanser veya nadir eklem iltihapları (artrit) gibi ciddi hastalıkların bir belirtisi olabilir. Ancak, bu tür tehlikeli hastalıkların bel ağrısı yapma olasılığı son derece düşüktür.

Sizden Gelen Sorular / Yorumlar

İlk soruyu siz sormak istermisiniz?

Soru Sor / Yorum Yap

şifre

Çok Okunanlar

Haber Bülteni

Güncel

Mide Üstünde Ağrı Belirtileri ve Tedavisi

Mide Üstünde Ağrı Belirtileri ve Tedavisi

Güncel

Yumurtalık Ağrısı Belirtileri ve Tedavisi

Yumurtalık Ağrısı Belirtileri ve Tedavisi