Dolgulu Diş Ağrısına Ne İyi Gelir?
09 Temmuz 2024

Dolgulu Diş Ağrısına Ne İyi Gelir?

Dolgulu Diş Ağrısının Sebepleri

Dolgulu diş ağrısının sebepleri arasında, dolgunun zamanla yıpranması ve hava alması önemli bir yer tutar. Diş dolgusu sırasında kanal tedavisi uygulanır ve bu bölgede bulunan sinirlerin temizlenmesinin ardından dolgu yapılır. Zamanla dolgu yıpranarak dişin ağrımasına ve bölgede çürükler oluşmasına neden olabilir. Dolgu normal süresi içinde ağrı yapmazken, zamanla dolgunun etkisi azalır ve bu bölgede ağrılar başlar.

Dolguların sağlıklı bir şekilde uzun süre kullanılabilmesi için düzenli olarak dişlerin fırçalanması ve o bölgenin temiz tutulması gerekir. Dolgunun gerekli şekilde temizlenmemesi halinde, dolguda çürüme meydana gelir ve hava almaya başlar. Bu durumda ağrılar artar ve ağrı kesicilerle geçici rahatlama sağlanabilir. Ancak dolgunun hava alması sonucunda o bölgenin yeniden onarılması gerekecektir; yani dolgu bölgesi tekrar temizlenip yeniden dolgu yapılmalıdır.

Dolgulu Diş Ağrısı İçin Doğal Tedavi Yöntemleri

  • Ağızda bulunan dolgunun hava alması sonucu ağrılar meydana gelir. Ağrıları gidermek için bir bardak sirke üzerine bir tatlı kaşığı tuz ilave ederek bu karışımı ağızda gargara yapabilirsiniz. Bu gargara yaklaşık dört dakika kadar ağızda tutulur. Böylelikle dolgulu diş ağrısının azaldığı ve bölgede rahatlama sağlandığı görülür.
  • Karanfil diş ağrılarına iyi gelen bitkiler arasında yer alır. Bir süre ağızda tutulan karanfil, o bölgede uyuşma sağlar. Ayrıca bir bardak sıcak suya on adet karanfil atılarak yarım saat bekletilir. Oluşan karanfilli su ağızda beş dakika gargara yapılarak bekletilir. Karanfil yağı da hızlı ağrı kesici özelliğe sahiptir. Bir pamuk yardımıyla birkaç damla karanfil yağı ağrı olan bölgeye tampon yapıldığında ağrı kaybolur. Yaklaşık on adet karanfilin dövülerek fincana koyulup, sıcak suya konulmasıyla oluşan sudan ağızda bekletildiğinde daha hızlı etkiler yaratır.
  • Sarımsak ezilerek ağrıyan dişin etrafına sürüldüğünde ağrılarda azalma olduğu görülür.
  • Sirke ve defne yaprağı gibi bitkiler de ağrıların azalmasına yardımcı olabilir.
  • Bir pamuğa damlatılan alkol ile bölgeye uygulanacak tampon sayesinde ağrılarda hafifleme sağlanır. Böylelikle dolgulu diş ağrılarında geçici rahatlama sağlanmış olur.

Dolgulu Diş Ağrısına Karşı Yapılması Gerekenler

Diş dolgusu ve ağrılarına sebep olan etkenleri ortadan kaldırmanın en önemli yolu ağız bakımıdır. Bu sayede ağıza yapılacak gerekli bakım ile hiçbir sorun kalmaz. Her yemekten sonra dişler fırçalanırsa, çürüme dahil hiçbir problem kalmaz. Doğru diş fırçalama tekniğine dikkat ederek, günde en az iki kere ağız ve diş bakımı yapılmalıdır. Bu sayede hem ağızda bulunan dolgular çürümez, hava almaz ve sızlama gibi şikayetler ortadan kalkar. Ağrılar dayanılmaz hale geldiğinde ise vakit kaybetmeden doktora gidilmelidir. İhmal edildiği takdirde ağızda bulunan diğer dişlerin de zarar görmesi kaçınılmaz olacaktır. Erken tedavi, her hastalıkta olduğu gibi diş hastalıklarında da son derece etkilidir.

Sizden Gelen Sorular / Yorumlar

soru

Yılkan

03 Haziran 2024 Pazartesi

Dilime iki gün önce dolgu yaptırdım ve şiddetli ağrısı başladı. Antibiyotik tedavisi görmeme rağmen hala ağrı devam ediyor. Artık ilaç kullanmak istemiyorum çünkü sağlığım bozulmaya başladı. Dolgu dişimin ağrısının geçmesi için ev de ne gibi şeyler yapmam gerekiyor lütfen yardımcı olur musunuz

Cevap yaz
1. Cevap
cevap

Admin

Merhaba Yılkan Bey,

Dolgu sonrası ağrı yaşamanız normal olabilir, ancak bu kadar şiddetli ve uzun süreli bir ağrı beklenmez. Evde uygulayabileceğiniz bazı yöntemler şunlar olabilir:

1. Tuzlu su ile gargara yapın: Bir bardak ılık suya bir çay kaşığı tuz ekleyip karıştırın ve bu suyla gargara yapın. Bu, enfeksiyonu azaltmaya ve ağrıyı hafifletmeye yardımcı olabilir.
2. Soğuk kompres uygulayın: Ağrıyan bölgeye dışarıdan soğuk kompres uygulamak şişliği ve ağrıyı azaltabilir.
3. Dişinizi temiz tutun: Dolgu yapılan bölgeyi temiz tutmak önemlidir. Diş ipi kullanarak ve nazikçe fırçalayarak o bölgenin hijyenini sağlayın.
4. Daha yumuşak yiyecekler tüketin: Sert ve yapışkan yiyeceklerden kaçının. Daha yumuşak yiyecekler tüketmek ağrıyı azaltabilir.

Ancak bu yöntemler geçici çözüm sunabilir. Ağrınız geçmezse mutlaka diş hekiminize tekrar başvurmalısınız. Sağlığınızı ihmal etmeyin.

Geçmiş olsun.

2. Cevap
cevap

Şakire

Şu an çektiğiniz ağrı dişin çok işlem görmesinden kaynaklanıyor. Dolgu sırasında yapılan sinir alımı vs. İğnenin etkisi geçtikten sonra ortaya çıkar. Endişe etmeyin birkaç gün ağrı yapar ama geçer. Bunun için doktorunuz size ağrı kesici vermiş olması gerekir. Yada evde bulunan ağrı kesicileri kullanabilirsiniz. Aynı durumu bende yaşamıştım .

Soru Sor / Yorum Yap

şifre

Çok Okunanlar

Haber Bülteni

Popüler İçerik

Geçmeyen Karın Ağrısı Belirtileri ve Tedavisi

Geçmeyen Karın Ağrısı Belirtileri ve Tedavisi

Kulunç Ağrısı Belirtileri ve Tedavisi

Kulunç Ağrısı Belirtileri ve Tedavisi

Kalça Kemiği Ağrısı Belirtileri ve Tedavisi

Kalça Kemiği Ağrısı Belirtileri ve Tedavisi

Sancılı Karın Ağrısı Teşhisi

Sancılı Karın Ağrısı Teşhisi

Ellerde Ağrı Oluşumunun Tedavisi

Ellerde Ağrı Oluşumunun Tedavisi