Eklem Ağrılarına Ne İyi Gelir?
26 Haziran 2024

Eklem Ağrılarına Ne İyi Gelir?

Eklem Ağrılarına Ne İyi Gelir

Eklem ağrılarını azaltmak amacıyla tıbbi tedavinin yanı sıra bazı şifalı bitkilerden de faydalanılmaktadır. Kişilerin günlük aktivitelerini daha sağlıklı yapabilmek ve daha kaliteli bir yaşam sürdürebilmek için eklemlerdeki ağrılar, sertlik ve şişlikler oldukça huzursuz ve rahatsız edici olabilir. Bu konu hakkında yapılan çeşitli araştırmalara göre bazı gıdalar, iltihabı en aza indirerek ağrıların azalmasına yardımcı olabilmektedir.

Zeytinyağı

Zeytinyağı, özellikle Akdeniz diyetinin vazgeçilmezlerinden biridir. İçeriğinde bulunan oleocanthal adı verilen bir madde, iltihaplanmanın önüne geçerek eklem ağrılarının azalmasına yardımcı olur.

Kușburnu

Kușburnu kabuğunda ve çekirdeğinde bulunan bileșenler, iltihap sebebiyle meydana gelen reaksiyonları azaltabilir. Kușburnu bitkisinin bu faydalarından yararlanmak için çay şeklinde demlenerek veya kapsül halinde tüketilebilir. Özellikle eklem ağrıları için kușburnu, çay yerine kapsül olarak alındığında daha faydalı olabilmektedir. Eklem ağrılarının yanı sıra kireçlenme nedeniyle oluşan ağrıların da azalmasına yardımcı olur.

Yumurta

Doku ve kemiklerin gerekli işlevlerini yapabilmesi için vücudun özellikle sülfüre ihtiyacı vardır. Yumurta, sülfür açısından zengin içeriğe sahip bir besin olduğu için eklem ağrıları üzerinde iyileştirici etkiler sağlar. Ayrıca, içeriğinde bulunan yüksek orandaki B vitamini sayesinde eklem ve kas dokularının sağlıklı gelişimine katkıda bulunur.

Zerdeçal

Hakkında yapılan çok sayıda araştırmaya göre, zerdeçal eklem şişlikleri, ağrıları ve hassasiyetlerinde özellikle eklem iltihabını en aza indirerek ağrıyı yok edici özelliklere sahiptir. Yan etkisi olmayan zerdeçalı, alerjiniz yoksa içeceklerinize ekleyerek tüketebilirsiniz. Örneğin, gece yatmadan önce içilen süte zerdeçal ekleyebilirsiniz.

Hint Kimyonu (Kara Kimyon)

Antioksidanlar ve flavonoidler açısından zengin olan kimyon, iltihap kurutucu özellikler barındıran harika bir baharattır. Kimyon, salisilik asit adı verilen maddeyi yok ederek eklem ağrılarını hafifletir.

Hazırlanışı

Eklem ağrıları için 1 tatlı kaşığı kadar Hint kimyonunu bir su bardağı suya ilave edip kaynatın. Su azalıncaya kadar kaynatmaya devam edin. Ardından ocaktan alarak soğumaya bırakın. Hazırlanan karışımı düzenli olarak her gün sabahları aç karnına ve gece yatmadan önce içebilirsiniz.

Rezene

Rezene, bünyesinde antioksidan ve fito besinler barındırır ve inflamasyonu azaltırken içeriğinde bulunan C vitamini ile de eklem iltihabını iyileştirici özelliklere sahiptir. Rezene bitkisinin bu faydalarından yararlanmak için çay şeklinde tüketebilir veya baharat olarak kullanabilirsiniz.

Çemen Otu Tohumu

Çemen otu tohumu, protein ve lif bakımından zengin içerikler barındırır. Ayrıca C vitamini, A vitamini, demir, B1 vitamini, flavonoidler, folat, trigonellin, saponinler ve çeşitli alkaloidleri içerir. Özellikle anti-enflamatuvar bileşenleri sayesinde eklem ağrılarına iyi gelir.

Ekstra Bilgiler

Eklem ağrılarını azaltmak için yaşam tarzı değişiklikleri de önemlidir. Düzenli egzersiz, sağlıklı bir diyet ve yeterli su tüketimi genel sağlığı destekler ve eklem ağrılarını azaltabilir. Ayrıca, doktorunuza danışarak eklem sağlığınızı destekleyici takviyeler kullanabilirsiniz.

Sizden Gelen Sorular / Yorumlar

İlk soruyu siz sormak istermisiniz?

Soru Sor / Yorum Yap

şifre

Çok Okunanlar

Haber Bülteni