Sağ Karın Ağrısı Nedenleri?
21 Haziran 2024

Sağ Karın Ağrısı Nedenleri?

Sağ karın ağrısı, hastaların acil servislere başvurmasında en yaygın nedenlerden biridir. Ağrının başladığı sağ tarafta birçok yapı bulunmaktadır. Bu bölgedeki iç organların bazıları çekum (kalın bağırsağın bir kısmı), apandis, kalın bağırsağın son kısmı, ince bağırsağın sağ kısmı, sağ yumurtalık, sağ fallop tüpü ve idrar kanalıdır. Bu organların herhangi birinde meydana gelen rahatsızlık veya anormallik ağrıya neden olabilir.

Sağ Karın Ağrısı Nedenleri

Apandisit

Sağ karın ağrısının en yaygın sebebi apandisin iltihaplanması, bir diğer adıyla apandisittir. Apandisit her yaşta görülebilir fakat çoğunlukla 10-30 yaşları arasındaki insanlarda rastlanmaktadır. Apandisitin sebebi iltihaplanma ve şişmeye neden olan enfeksiyon veya tıkanıklık olabilir.

Yumurtlama Ağrısı

İki adet dönemi arası ağrısı veya yumurtlama ağrısı olabilir. Bu ağrı karnın sağ ve sol alt tarafında meydana gelebilir. Bu ağrı hemen hemen aynı bölgelere denk geldiği için apandisit ağrısıyla karıştırılabilir. Yumurtlama ağrılarında tıbbi yardıma gerek duyulmaz.

Sağ Böbrek Taşları

İdrar yoğun hale geldiğinde böbrek içinde küçük ve kristalize şekilde birikintiler oluşur. Böbrek taşları böbreklerden mesaneye kadar idrar yolunun her bir bölümünden geçebilir. Böbrek taşı ve böbrekte biriken kum kalıcı hasarlar vermese de çok ağrılı geçebilir.

Sağ Böbrek Enfeksiyonu

İdrar yolunda veya mesanenin herhangi bir yerinde meydana gelen enfeksiyon böbreğe yayılabilir. Bu da iltihaplanmaya ve ağrılara neden olabilir.

Kabızlık

Karın bölgesinin sağ ve sol alt tarafında meydana gelen ağrıların en yaygın nedeni kabızlık olabilir. Kabızlık, bağırsak hareketlerinin azalması ve dışkılama zorluğu ile karakterizedir.

Ekstra Bilgiler

Sağ karın ağrısı ayrıca aşağıdaki nedenlerden kaynaklanabilir:

  • İrritabl Bağırsak Sendromu (IBS): Sindirim sisteminin işlevsel bir bozukluğudur ve karın ağrısına neden olabilir.
  • Karaciğer Hastalıkları: Karaciğer hastalıkları da sağ karın ağrısına yol açabilir.
  • Fıtık: Karın duvarında oluşan fıtıklar da sağ karın ağrısına neden olabilir.

Sağ karın ağrısı ciddi bir sağlık sorununun belirtisi olabilir, bu nedenle bu tür ağrılar yaşandığında bir sağlık profesyoneline başvurmak önemlidir.

Sizden Gelen Sorular / Yorumlar

İlk soruyu siz sormak istermisiniz?

Soru Sor / Yorum Yap

şifre

Çok Okunanlar

Adet Ağrısına Ne İyi Gelir?

Adet Ağrısına Ne İyi Gelir?

Haber Bülteni

Güncel

Sağ Çene Ağrısı Belirtileri ve Tedavisi

Sağ Çene Ağrısı Belirtileri ve Tedavisi

Güncel

Beyin Ağrısı Belirtileri ve Tedavisi

Beyin Ağrısı Belirtileri ve Tedavisi

Güncel

Omuz Eklem Ağrısı Belirtileri ve Tedavisi

Omuz Eklem Ağrısı Belirtileri ve Tedavisi