Küme (Cluster) Baş Ağrısı Belirtileri ve Tedavisi
20 Haziran 2024

Küme (Cluster) Baş Ağrısı Belirtileri ve Tedavisi

Küme baş ağrısı, özellikle genç yaşlardaki erkeklerde görülen bir baş ağrısı türüdür. Kadınlarda daha nadir etkili olur. Her on hastanın dokuzu erkektir. Özellikle yirmili yaşlardaki kişilerde başlayan ağrılar, belli dönemlerde atak şeklinde yaşanır. En fazla mevsim geçişlerindeki 15-45 gün arası devam eden ağrılar belirleyicidir. Bu dönemlerde ataklar yarım saat kadar sürer. Daha sonra ataklar biter ve uzunca süre etkisini göstermez. Küme baş ağrıları oldukça şiddetli yaşanır. Hastalar tarafından ağrının şiddeti bıçak saplanması, ok girmesi, gözün oyulması gibi şekillerle ifade edilir. Bu nedenle hastalar baş ağrısı sırasında başını duvara vurabilir, ölmeye kalkışabilir ya da cinnet geçirebilir. İntiharı düşündürecek kadar etkili olan ağrılar "suicidal headache" olarak tanımlanır. Bu tür baş ağrıları genellikle migren ağrıları ile karıştırılır. Ancak hastalarda belirli dönemlerde etkili olması, ağrıların belirli saatlerde olması, ritminin olması gibi bazı ayırıcı özellikleri bulunmaktadır.

Küme Baş Ağrısının Özellikleri

Bu tür baş ağrılarının en önemli özelliği oldukça hızlı başlaması ve yine hızlı bir şekilde sona ermesidir. Ayrıca bu baş ağrıları tek taraflı etkili olmakta, özellikle göz etrafında, şakak bölgesinde kendini göstermektedir. Ağrının etkili olduğu taraftaki gözde kızarıklık, yaşarma ve şişkinlikte olabilir. Bazı hastalarda göz kapağında düşüklük ortaya çıkar. Küme baş ağrısının etkili olduğu tarafta bariz hassaslık oluşur. Bu etki bir yaraya dokunurken hissedilen gibidir. Hastalar morarmış, çürümüş bir yere dokunuyormuş gibi hissederler. Her hastada etkili olan terleme belirtisi de vardır. Özellikle göğsün üst tarafı terden ıslanır. Bazı hasta grubunda sadece ağrının olduğu yerde terleme görülür.

Bu karakteristik belirtilerin yanı sıra hastalarda sıcak basması, sıkıntı, kan basıncının yükselmesi, kalp çarpıntısı, sıkışma gibi etkilerde görülür. Bunları yaşayan hastalar huzursuz olur, ağlama, yerinde duramama, devamlı etrafta dolaşma gibi tepkiler verir. Kapalı yerlerde olurlarsa bir an önce dışarıya çıkmak isterler. Hastaların bazıları sıcak suyla başını yıkarken, bazıları da buz parçalarını başlarına koyarlar. Yani her hastada ortaya çıkan belirtiler ve verdikleri tepkiler farklı olabilir.

Küme Baş Ağrısı Tedavisi Nasıl Yapılır?

Bu tür baş ağrısını çeken kişilerde uygulanan tedavide, burundan %100 oksijen verilmesi ya da hiperbarik oksijen tedavisinin yapılması gerekir. Bu tedavi sayesinde hastalarda etkili olan atak süreleri kısaltılır. Ancak uygulanan bu tedaviyle baş ağrılarının dönemsel değişikliği sağlanamaz. Bazı hastalarda tedavi uygulansa da ağrıların süresinde uzama ya da sıklaşma da olabilir. Bu tedavinin faydasının olmadığını gösterir.

Küme baş ağrısı tedavisinde kullanılan oksijen dışı ilaçlarda ilk aşamada ağrı ataklarının durmasına yol açabilir. Fakat uzun dönemde ağrılar kötüleşerek etkili olmaya başlar. Uygulanan tedaviler arasında ataklarda hastanın saf oksijen solumasıyla baş ağrısının sonlanmasına neden olabilir. Bu oldukça etkili bir tedavidir. Çekilen şiddetli ağrılar bu sayede dindirilebilir.

Bu baş ağrısını yaşayan hastaların başının yarısında otonom sinir sisteminde geçici disfonksiyon meydana gelebilir. Bu hastalardaki damar kontrolü geçici şekilde bozulabilir. Genişleyen damarlarda ödem, şişkinlik, kızarıklık, akıntı, terleme meydana gelir. Bazı hastaların kan basıncında yükselmenin nedeni damar kontrolünün bozulmasıdır. Eğer sinir sistemindeki bağırsaklarda bozulma olursa, bulantı ve kusma, ayrıca ishal görülebilir. Bu belirtilerin görüldüğü hastalara tedavide nöral terapi uygulanması gerekir. Fakat bu tedaviyle küme baş ağrısı tedavi edilemez. Sadece bozucu alan tespiti yapılırsa, hastalara nöral terapi uygulanabilir. Uygulamada tek bozucu alanda çalışmak daha yararlıdır.

Sizden Gelen Sorular / Yorumlar

soru

Özgüleç

25 Nisan 2024 Perşembe

Merhaba. Çoğu zaman başım patlayacak geliyor ağrıdan. Özellikle kış ayına girerken ölsem keşke dediğim günler olmuştur. Bu baş ağrısın giderecek ilacınız veya herhangi birşey var mı. Lütfen bu konuda bana yardım edebilir misiniz?

Cevap yaz
1. Cevap
cevap

Cezmiye

Merhaba. Bu tür baş ağrısını çeken kişilerde uygulanan tedavide, burundan 100 oksijen verilmesi ya da hiperbarik oksijen tedavisinin yapılması gerekir. Bu tedavi sayesinde hastalarda etkili olan atak süreleri kısaltılır. Sinüzit ve ya migrenden de kaynaklanabilir. Bu durumda doğal bitkisel çaylar kullanılabilir. Deniz suyu da baş ağrısına faydalı gelebilir.

2. Cevap
cevap

Peköz

Merhaba, özgüleç hanım rabbim şifalığınızı versin inşallah galiba sizde sünizit var bunun için kapkaranlık bir odada gözleriniz kapalı durunuz çok iyi gelecektir.

Soru Sor / Yorum Yap

şifre

Çok Okunanlar

Sağ Kol Ağrısı Tedavisi

Sağ Kol Ağrısı Tedavisi

Diş Ağrısına Ne İyi Gelir?

Diş Ağrısına Ne İyi Gelir?

Haber Bülteni

Güncel

Göz Ağrısı Belirtileri ve Tedavisi

Göz Ağrısı Belirtileri ve Tedavisi

Güncel

Sol Baş Ağrısı Belirtileri ve Tedavisi

Sol Baş Ağrısı Belirtileri ve Tedavisi