El Bilek Ağrısı Belirtileri ve Tedavisi
11 Temmuz 2024

El Bilek Ağrısı Belirtileri ve Tedavisi

El Bileği Ağrısı

El bileği ağrısı, genellikle günlük yaşam aktiviteleri ve iş yükü nedeniyle sıkça karşılaşılan bir sağlık sorunudur. Bu ağrı türü, el ve bilek bölgesinde şişme, kabarma, hissizlik ve güçsüzlük gibi belirtilerle ortaya çıkabilir. El bileği ağrıları, aşırı yüklenme, yanlış hareketler ve bazı sağlık sorunları nedeniyle meydana gelebilir.

Vücut anatomisi incelendiğinde, el ve bilek bölgesinde 19 kemik, 18 kas ve 17 eklem bulunmaktadır. Bu yapıların aşırı kullanımı veya travma sonucu zarar görmesi, el bileği ağrısına neden olabilir. Özellikle kadınlarda ev işleri ve diğer günlük aktiviteler nedeniyle bu tür ağrılar daha sık gözlemlenmektedir. El bileği ağrıları, genellikle aşırı yüklenme, kalsiyum eksikliği ve hormonal değişiklikler gibi nedenlerle ortaya çıkabilir.

El Bileği Ağrısına Bağlı Karpal Tünel Sendromu ve Başparmak Ağrıları

Tıp literatüründe, dejeneratif hastalıklardan kaynaklanan el bileği ağrısı ve eklem ağrıları, gece uyku sırasında karıncalanma hissi oluşturabilir. Başparmağın alt kısmında yer alan artroz ağrıları, el bileği ağrılarının yaygın bir sebebidir. Eklemlerin aşırı zorlanması, başparmak altında nabız atışı gibi ağrılara neden olabilir. Bu durum, el bileğinde bulunan sinirlerin zedelenmesiyle ilişkilidir.

El bileğinde oluşan ağrılar, tarif edilemeyen bir rahatsızlık hissiyle başlayarak zamanla tüm el ve bilek bölgesine yayılabilir. El bileği ağrısı çeken kişilerde ince motor beceriler, örneğin bardak tutma veya klavye kullanma yetenekleri zayıflayabilir. Özellikle bilgisayar başında uzun süre vakit geçiren kişilerde bu tür ağrılar daha sık gözlemlenmektedir.

El Bileği Ağrısı ve Ganglion Kisti

El bileği ve parmak eklemleri içinde sıvı dolu çıkıntılar (ganglion kistleri) bulunabilir. Bu sıvılar, tendonların üzerine yerleşerek hafif ağrı hissi uyandırabilir. Tendonlar, eklemlerin işlevini yerine getirmesi için çalışır ancak aşırı zorlama ve stresten kaynaklı olarak fazla üretilen sıvı, eklemin bulunduğu bölgeden çıkarak şişkinlik oluşturabilir. Bazı hastalarda bu yapı oldukça büyük olduğu için ameliyatla alınması gerekebilir ancak bu yapının tekrarlama ihtimali bulunmaktadır.

El Bileği Ağrılarında Tetik Parmak Rahatsızlığı

Tetik parmak rahatsızlığı, parmağın kıvrılıp düzeltilememesi durumudur. Parmağı saran tendonun sertleşmesi ile kalıcı bir yapı haline gelir. Tetik parmak, özellikle el işi yapanlarda aynı döngüsel hareketlerin yapılması sonucunda oluşur. Bu rahatsızlık, kas dokusunda bulunan tendonların iltihaplanması ile ortaya çıkar ve bölgesel ağrıların artmasına neden olur.

El Bileği Ağrılarına Neden Olan Tendinit

Tendinit, başparmak tabanının 1 cm altında yerleşen şişlik ve parmakla çimdik atma veya sıkma gibi hareketler sonucunda oluşan bir ağrıdır. Tendinit, ani ve ters bir hareket nedeniyle ortaya çıkar ve ağrı şiddeti büyük olabilir. İlerleyen durumlarda iltihaplanma gözlemlenmiş ve ağrı, kola yayılmasına neden olabilen bir el bileği ağrı türüdür.

El Bileği Ağrılarının Tedavi Yolları

El bileği ağrıları eklem problemlerine bağlıysa çözümü oldukça zordur. Ancak tedavisi mümkündür. Bu eklem ağrıları uzun süreli ve daimi ise, el bileği üzerinde uzmanlarca yapılacak operasyonlarla rahatlıkla giderilebilir. El bileği ağrılarının son bulmasını isteyen bir kişi günlük yaşamına özen göstermeli, ağır kaldırmamalı ve soğuk su altında eli fazla tutmamalıdır.

Günlük hayatta alınacak önlemler, ellerdeki ağrının yok olmasına yardımcı olabilir. Ancak ağrı türü hastalıktan kaynaklanmış ve el bileği bölgesinde iltihaplanma durumu söz konusuysa, bazı bitkisel tedaviler sorunu çözebilir. Özellikle keten tohumu iltihaplanmayı engelleyici özelliğe sahiptir. B6 vitaminleri, kemik ve tendonların temelini oluşturmaktadır. Bu nedenle, tendon rahatsızlıklarının giderilmesi için B6 vitamini içeren muz, kivi, yapraklı sebzeler ve tavuk göğsü tüketilebilir. Bilek ağrılarının kaynağı eklem nedeniyle oluşmuşsa Omega 3 ve kiraz tüketilmesi faydalı olabilir.

Eğer el bileği ağrıları yapılan bitkisel tedavi ve ağır kaldırma gibi nedenlerden dolayı değilse, sorunun kaynağı farklı olabilir. Bu durumda, rahatsızlık ilerlemeden uzman hekimlere başvuruda bulunulması gerekmektedir.

Sizden Gelen Sorular / Yorumlar

soru

Gökçay

05 Nisan 2024 Cuma

Oğlum uzun süreler bilgisayar başında oyun oynuyor. Diğer tehlikeler yanında bilek ağrısının kalıcı olmasından da endişe duyuyoruz önereceğiniz önleyici tedbir ya da egzersiz var mı?

Cevap yaz
1. Cevap
cevap

Admin

Merhaba Gökçay,

Oğlunuzun bilgisayar başında geçirdiği süreyi yönetmek ve sağlığını korumak için birkaç önerim var. Öncelikle, düzenli aralıklarla (örneğin her saat başı) kısa molalar vermesini teşvik edin. Bu molalar sırasında el bileği ve kol egzersizleri yapabilir. Basit bilek germe ve döndürme hareketleri bile faydalı olacaktır. Ayrıca, ergonomik bir fare ve klavye kullanımı da bilek sağlığı için önemlidir. Bilgisayar masasının ve sandalyesinin de doğru yükseklikte olduğundan emin olun. Son olarak, bilgisayar başında geçirilen zamanı dengelemek adına fiziksel aktiviteler ve açık hava etkinliklerine zaman ayırmasını teşvik edebilirsiniz.

2. Cevap
cevap

Özata

Merhaba oğlunuzun uzun süre bilgisayar başında bulunması onu sağlık açısından etkileyebileceği gibi kişisel gelişim açısından da olumsuz etkiler. Bunun için oğlunuzun ilgi alanını başka yerlere kaydırmalısınız. Yeteneğinin yatkın olduğu bir dala bu spor olabilir müzik olabilir resim olabilir vs yönlendirin. Enerjisini başka yönlerde atsın. Günlük bilgisayara saatlik kısıtlama koyun.

3. Cevap
cevap

Fadiş

Sürekli bilgisayar oyunu oynaması zararlı. Oğlunuza bunu kızmadan anlatın. El bileği sürekli mouse tutmaktan bilek hareketsiz kaldığından ağrır. fizik tedavi doktoruna gidin oğlunuzun bileğini röntgen çekip bir sorun oluşmadan tedavi ye erken başlıya bilir. Bir başka çözüm ise bilek destekli mouse patchler var bunları kullanabilirsiniz. Ama oğlunuza bilgisayarı fazla kullandırmayın.

Soru Sor / Yorum Yap

şifre

Çok Okunanlar

Kanser Ağrısı Tedavisi

Kanser Ağrısı Tedavisi

Haber Bülteni

Güncel

Mide Ağrısı Belirtileri ve Tedavisi

Mide Ağrısı Belirtileri ve Tedavisi

Güncel

Kemikler Neden Ağrır?

Kemikler Neden Ağrır?

Güncel

Diz Ağrısı Belirtileri ve Tedavisi

Diz Ağrısı Belirtileri ve Tedavisi