İshal Karın Ağrısı Nasıl Geçer?
22 Haziran 2024

İshal Karın Ağrısı Nasıl Geçer?

İshal ve Karın Ağrısı Nasıl Geçer?

İshal, karın ağrısı ile birlikte kendini gösteren, vücudun çok fazla sıvı kaybetmesine neden olan bir durumdur. İshal genellikle sulu dışkılama, kusma ve ateş gibi belirtilerle ortaya çıkar. Bu durum daha çok çocuklarda görülse de, yetişkinlerde de yaygın bir şekilde rastlanabilir.

Karın ağrısı ve ishal her zaman birbiri ile ilişkili değildir. Her karın ağrısı ishal anlamına gelmez ancak ishal olan bir kişi genellikle karın ağrısı çeker. İshal sırasında hasta, büyük tuvalete çıkmadan önce aşırı bir karın ağrısı yaşar. Bu durum, ishal süresi boyunca devam edebilir. İshal, ciddi bir hastalıktır ve tedavi edilmezse ölümle sonuçlanabilir. Bu nedenle, ishal ve karın ağrısı yaşayan bir kişinin öncelikle bir doktora başvurması gereklidir. Doktorun uyguladığı tedavinin yanı sıra, evde uygulanabilecek bazı yöntemler de karın ağrısını hafifletebilir.

İshalde Karın Ağrısına İyi Gelen Öneriler

  • İshal sürecinde sindirimi zor olmayan hafif gıdalar ve bol sıvı tüketilmelidir. Kaybedilen sıvının yerine konmaması durumunda karın ağrısı şiddetlenebilir.
  • Çay, kahve gibi kafeinli içecekler ve alkollü içecekler tüketilmemelidir.
  • Süt ürünleri, yağlı gıdalar ve lif oranı yüksek gıdalar, ishal ve karın ağrısını artırabilir, bu nedenle bu dönemde bu tür gıdalardan uzak durulmalıdır.
  • Pirinç, muz, elma püresi ve ekmek gibi gıdalar ishal için en ideal besinlerdir.
  • Pirinç suyu, dışkının sertleşmesini sağlamak ve karın ağrısını hafifletmek için iyi gelir. Yarım bardak pirinci sudan geçirip süzdükten sonra, 3 su bardağı suda 45 dakika bekletip bu suyu ishal olan kişiye vermek, ağrıyı hafifletecek ve dışkının koyulaşmasını sağlayacaktır.
  • Bir su bardağı kaynar suyun içerisine 1 tatlı kaşığı nane ekleyin. Üzerini örterek birkaç dakika demlenmesini bekleyin. Daha sonra tarçın ve birkaç damla limon suyu ile tatlandırarak içmek, karın ağrısına iyi gelecektir.
  • Bir fincan sıcak suyun içerisine ince doğranmış 1 çay kaşığı anason ekleyin ve demleyin. Bir miktar soğuduktan sonra içmek, ishalden kaynaklanan karın ağrısını kısa bir süre sonra hafifletecektir.
  • Karın ağrısını dindirmek için çeşitli bitkisel yağlar da kullanılabilir. Örneğin, biberiye yağı ve kekik yağını karın bölgesine ve ayak altına masaj yaparak uyguladığınızda ağrının azaldığını göreceksiniz.
  • İshal sırasında soğuk içecekler ve sular tüketmek, ağrının şiddetli olmasına neden olabilir. Bu dönemde içeceklerin mutlaka ılık olması gereklidir. Ayrıca hastayı sıcak tutmak, karın ağrısının daha az olmasına yardımcı olacaktır.

Yukarıda belirtilen öneriler tamamen alternatif tedavi yöntemleridir. İshal olan bir kişi, kendine iyi baksa bile, mutlaka doktora gitmeli ve doktorun önerdiği tedavi planını uygulamalıdır. Unutulmamalıdır ki, ishal geçmişte binlerce insanın hayatını kaybetmesine neden olan ciddi bir hastalıktır.

Sizden Gelen Sorular / Yorumlar

soru

Raciye

04 Mayıs 2024 Cumartesi

2 gündür ishalim. Bütün bitkisel yöntemleri denedim ama hala devam ediyo. Akşam doğru da şişkinlik ve karın ağrıları oluşuyo. Bir öneriniz var mı?

Cevap yaz
1. Cevap
cevap

Gökçay

Merhabalar raciye hanım, ishal için en güzelce uygulaması rahat bitkisel yöntem bir avuç çukurunu dolduracak kadar kuru çayı bol su ile beraber tüketmenizdir. Fazla tüketilmesi halin de tam tersi kabızlığa neden olacağı için kontrollü tüketilmelidir. Geçmiş olsun.

2. Cevap
cevap

Ravza Gül

İshal rahatsızlığı çoğunlukla yanlış beslenme, aşırı stres ve zehirlenmelerden kaynaklı ortaya çıkmaktadır. Ağrı ve şişkinliği önlemek amacıyla ilaç tedavisinin uygulanması faydalı olacaktır. 3-4 gün gibi bir süre katı besinler tüketerek, bol bol sıvı alın. Şayet rahatsızlığınız geçmezse konuyu uzman doktora bildirin. Geçmiş olsun dileklerimle.

Soru Sor / Yorum Yap

şifre

Çok Okunanlar

Boyun Ağrısına Ne İyi Gelir?

Boyun Ağrısına Ne İyi Gelir?

Haber Bülteni

Popüler İçerik

Baş Ağrısına İyi Gelen Bitki Çayları

Baş Ağrısına İyi Gelen Bitki Çayları

Mide Ağrısı Nasıl Geçer?

Mide Ağrısı Nasıl Geçer?

Karın Ağrısı İshal Belirtileri ve Tedavisi

Karın Ağrısı İshal Belirtileri ve Tedavisi

Sırt ve Boyun Ağrısı Belirtileri ve Tedavisi

Sırt ve Boyun Ağrısı Belirtileri ve Tedavisi

Sol Boşlukta Ağrı Belirtileri ve Tedavisi

Sol Boşlukta Ağrı Belirtileri ve Tedavisi

Güncel

Bel Ağrısı Belirtileri ve Tedavisi

Bel Ağrısı Belirtileri ve Tedavisi

Güncel

Gebelikte Baş Ağrısı Belirtileri ve Tedavisi

Gebelikte Baş Ağrısı Belirtileri ve Tedavisi

Güncel

Bel Fıtığı Ağrısına Ne İyi Gelir?

Bel Fıtığı Ağrısına Ne İyi Gelir?