Ayak Topuk Ağrısı Belirtileri ve Tedavisi
26 Haziran 2024

Ayak Topuk Ağrısı Belirtileri ve Tedavisi

Ayak Topuk Ağrısı

Ayak topuk ağrısı, hem çocuklarda hem de yetişkinlerde görülen önemli problemlerden biridir. Bu durum oldukça yaygındır çünkü insan vücudunda en çok baskı gören bölge topuklardır. Topuk kemikleri, eklemler ve kaslar dahil olmak üzere vücudumuzdaki en büyük kemiklerdendir. İnsanlar yürürken topuk kemikleri, şok emici bir görev üstlenerek aşırı sarsılmayı önler ve bu sayede vücut organlarının daha rahat çalışmasını sağlar.

Topuğun sivri bir yapısı vardır. Bu nedenle, üzerine uygulanan baskı aynı olsa bile yüzey alanının küçük olması nedeniyle basınç artar. Bu durumda, birçok nedene bağlı olarak topuklarda ağrılar meydana gelir. Ayak topuk ağrısı genellikle topuğun ön ve arka kısımlarında görülür, ancak bazen farklı nedenlere bağlı olarak alt kısımlarda da etkisini gösterebilir.

Ayak topuk ağrısı genellikle iki günü geçtikten sonra ciddi sorunların belirtisi olmaya başlar. Eğer topuktaki ağrı 24 saati aşkın bir süredir devam ediyorsa, hiç zaman kaybetmeden bir ortopedi uzmanına görünmeniz gerekmektedir. Çünkü bu durumun birçok farklı nedeni vardır ve bu nedenler tedavi edilmediği sürece daha da artarak sorun olmaya başlar. Ayak topuk ağrısı genellikle tek ayakta meydana gelir, çünkü ayak topukları birbirinden bağımsız olarak çalışır. Ayak topuk ağrısı en çok kişinin sabahları rahatsızlık duymasına neden olur, çünkü kişi uzun bir süre hareketsiz kalacak ve topuğa yüklenmeyecektir. Bu durumda, ilk ayağa kalkışlarda çok şiddetli ağrılar meydana gelebilir.

Ayak Topuk Ağrısına Neden Olan Hastalıklar

Plantar Fasiit: Bu hastalık, topuk ağrısının en sık karşılaşılan nedenidir. Daha çok yetişkinlerde görülen bu durum, topuk zarında meydana gelen bir problemdir. Topuk tabanında yer alan esnek dokunun iltihaplanması ile topuk ağrıları meydana gelir. Bu durumda kişi, aşırı ayakta durma ve aşırı baskı nedeniyle rahatsızlık duyar.

Topuk Dikeni: Topuk kemiğinin altında kemik olmayan fakat kemiğe çok benzeyen bir çıkıntı oluşur. Bu çıkıntı, kişinin yürümesi ile batarak son derece şiddetli ağrılara neden olur. Topuk dikeni acil bir tedavi gerektirir. Aksi durumlarda daha da ilerleyerek sakatlıklara neden olabilir.

Artmış Pronasyon: Bu durum, ayağın içe fazla basması nedeniyle meydana gelir. Bu problem aslında direkt olarak duruş ve yürüyüş bozuklukları ile ilişkilidir. Ayak topuk ağrısı, bu nedenden dolayı meydana geliyorsa, ağrılar ayağın iç tarafından başlayarak topuğa doğru ilerler.

Aşırı Tendinit: Bu sorun, topuğun arka kısımlarından başlayan ağrılara neden olur. Bilekten topuklara doğru kemiğe uzanan aşil tendonunun iltihaplanması durumunda şiddetli topuk ağrıları meydana gelir.

Diğer Nedenler

Yukarıda belirtilen nedenler oldukça ciddi hastalıklardır ve tedavi gerektirir. Bunun yanında, topuk ağrılarına neden olan basit nedenler de bulunmaktadır. Bunlardan biri, kişinin aşırı kilosuna bağlı olarak ortaya çıkan sorundur. Bu durumda, kişilerin ağırlığı topuğa çok fazla baskı yaparak ağrılara neden olur. Yapılacak en uygun şey, kişinin kilo vererek ağırlığını azaltmasıdır.

Ayak topuk ağrısına neden olan bir diğer basit durum ise, kişilerin yanlış ayakkabılar ve topuklu ayakkabılar giymesidir. Bu durum çok sık karşılaşılmaktadır. Özellikle, kişilerin kalitesiz ayakkabıları uzun süreler boyunca giymeleri durumunda bu gibi topuk ağrıları görülebilir. Son olarak, kişilerin topuklarına aşırı darbe almaları durumunda bu tür ağrıların görülmesi normaldir. Eğer ağrılarınızda iyileşme görülmezse, zaman kaybetmeden doktorunuza başvurun.

Sizden Gelen Sorular / Yorumlar

İlk soruyu siz sormak istermisiniz?

Soru Sor / Yorum Yap

şifre

Çok Okunanlar

Baş Ağrısına Ne İyi Gelir?

Baş Ağrısına Ne İyi Gelir?

Haber Bülteni

Güncel

Diş Ağrısına Ne İyi Gelir?

Diş Ağrısına Ne İyi Gelir?

Güncel

Ayak Bileği Ağrısı Belirtileri ve Tedavisi

Ayak Bileği Ağrısı Belirtileri ve Tedavisi